Równoległe waveformy w programie Ableton Live

waveformsTom Cosm to jeden z bardziej rozpoznawalnych członków społeczności użytkowników programu Ableton Live. Od wielu lat bardzo aktywnie udziela się on zarówno jako nauczyciel (wykłady, szkolenia i tutoriale na Youtube) jak i twórca rozmaitych rozszerzeń i dodatków do programu. Najnowszy z nich, noszący nazwę Multi Waveform Display, skierowany jest głównie do osób chcących wykorzystać Live w roli aplikacji DJ-skiej.

Jak łatwo się domyślić wspomniane rozszerzenie wzbogaca nasz DAW o możliwość wyświetlania równoległego podglądu dwóch ścieżek w trybie Session View, w sposób zbliżony do tego znanego chociażby z Serato DJ lub Virtual DJ. Oczywiście należy zaznaczyć, że rozszerzenie te znajduje się jeszcze na bardzo wczesnym etapie produkcji, co przekłada się na niezbyt wygodny interface, liczne ograniczenia i sporą ilość błędów (cytat z instrukcji: „If you do not have the correct BPM, shit is gonna get weird”). Nie da się jednak ukryć, iż projekt przedstawia się naprawdę obiecująco i istnieje spora szansa na to, że z czasem przerodzi się w naprawdę ciekawe i przydatne narzędzie.

Więcej informacji na temat narzędzia Multi Waveform Display znajdziecie tutaj. Do poprawnego działania wymagane jest rozszerzenie Max for Live.