Mudit – open source’owy kontroler MIDI

Moda na tak zwane projekty Open Source powoli wkracza do świata kontrolerów MIDI. Prawie pół roku temu pisaliśmy o projekcie Mojo, który dzięki schematom i sterownikom udostępnionym za darmo przez twórce do samodzielnej konstrukcji wymagał tylko zakupu części i posiadania odrobiny zdolności manualnych. Niedawno do grona projektów tego typu dołączył Mudit, kontroler pozwalający na wysyłanie komunikatów MIDI za pomocą gestów. Mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się on być bardzo skomplikowanym urządzeniem (a autor, Agustin Augustinoy, niestety nie ułatwia sprawy. Na stronie brak jakiegokolwiek opisu działania sprzętu) to już samo sprawdzenie listy części potrzebnych do jego konstrukcji rzuca sporo światła na cały projekt.

Mudit to w dużym uproszczeniu plastikowa rękawica wyposażona w żyroskop i akcelerometr, dzięki którym wykonywane dłonią gesty wysyłają odpowiednie komunikaty MIDI. Dodatkowo pod czterema palcami znajdziemy przyciski natomiast pod kciukiem mały joystick. Dwa takie kontrolery używane jednocześnie dają w gruncie rzeczy spore pole do popisu, jednak osobiście dalej mam wrażenie, że rozwiązania wymagające od nas stałego zajęcia rąk są wciąż bardziej efektowne niż efektywne. W praktyce wszystko wygląda tak:

Całość zbudowana jest w oparciu o platformę Arduino, która jest obecnie chyba najpopularniejszą „bazą” dla tego typu projektów. Na oficjalnej stronie Mudit znajdziemy nie tylko gotowe oprogramowanie dla naszego kontrolera, ale również schematy plastikowych elementów obudowy przystosowane do kilku różnych rozmiarów dłoni, zapisane w formacie .DWG obsługiwanym przez program Autocad. Uproszczona instrukcja montażu wygląda następująco:

Autorzy zachęcają wszystkich do dalszego rozwijania pomysłu i dzielenia się w sieci wynikami swoich eksperymentów. Jeśli chcecie wykonać swój egzemplarz lub po prostu dowiedzieć się czegoś więcej na temat projektu Mudit zapraszam na stronę http://muditmusic.wix.com/mudit