Akai prezentuje nowe kontrolery z serii MPD

MPD2Kontrolery z serii MPD cieszyły się niegdyś całkiem sporą popularnością, stanowiąc dla większości nabywców budżetową alternatywę dla samplerów z rodziny MPC. W ostatnich latach na rynku pojawiło się jednak wiele konkurencyjnych produktów które oferowały znacznie większe możliwości w całkiem przystępnej cenie, przez co marka MPD znacznie straciła na atrakcyjności.

Nie dziwi więc fakt, że Akai Professional zdecydowało się wreszcie odświeżyć tą linię urządzeń, czego efektem jest seria MPD2, w której skład wchodzą modele MPD218, MPD226, MPD232. Pierwszy z nich zachował formę bardzo zbliżoną do swojego poprzednika, zastępując jednak pojedynczy fader zestawem sześciu potencjometrów obrotowych oraz dodając podświetlenie padów. Cena sugerowana przez producenta wynosi $199.

MPD218Model MPD226 wprowadza już znacznie poważniejsze zmiany. Projektanci zdecydowali się zmniejszyć liczbę dostępnych faderów, pokręteł i przycisków. By zrekompensować tą bardzo niekorzystną na pierwszy rzut oka zmianę wprowadzono dodatkowe banki ustawień, dzięki którym do każdego elementu można przypisać nie jeden lecz trzy komunikaty MIDI. Efekt końcowy jest taki, że wprawdzie otrzymujemy możliwość kontroli większej liczby parametrów za pomocą jednego kontrolera (36 vs. 12), jednak dostęp do niektórych z nich jest nieco mniej wygodny. MPD226 wyposażony zostanie również dodatkowo w wyjścia i wejścia MIDI (działające przez odpowiednie przejściówki) umożliwiające mu współpracę nie tylko z oprogramowaniem, ale też z innymi urządzeniami (nie wiadomo jednak, czy będzie istniała możliwość całkowitej rezygnacji z obecności komputera). Model ten został wyceniony na $299.

MPD226

Najciekawiej z całej trójki prezentuje się MPD232, który nie tylko zachował taką samą ilość suwaków i pokręteł (wprowadzając także dodatkowe banki, dzięki czemu zamiast 24 parametrów możemy kontrolować 72) ale też zyskał wbudowany 64-ścieżkowy sekwencer. Podobnie jak w MPD226 znajdziemy tu również wejścia i wyjścia MIDI, co w połączeniu z wspomnianym sekwencerem czyni z MPD232 całkiem wszechstronne urządzenie. Jak nietrudno zgadnąć jest to najdroższy model, za który zapłacimy $399.

MPD232

Firma Akai Professional nie zdradziła jeszcze dokładnej daty premiery nowych kontrolerów z serii MPD, jednak wszystko wskazuje na to, że pojawią się one na sklepowych półkach w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Wszystkie modele sprzedawane będą w zestawie z wtyczkami Big Bang Drums i Big Bang Cinema od firmy Sonivox (łączna wartość $400), programem Ableton Live Lite oraz dedykowanym edytorem.