Akai prezentuje MPC Touch

mpc touchOd kilku miesięcy po sieci krążą plotki dotyczące prac nad nowym modelem MPC, który stanowić będzie w pełni autonomiczną stację do produkcji muzycznej wyposażoną we wbudowaną specjalną wersję systemu Windows. Napiszę to od razu: MPC Touch NIE JEST tym mitycznym urządzeniem na które czekają tłumy. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku zaprezentowanego w 2012 roku MPC Renaissance nowy produkt firmy Akai Professional stanowi rozbudowany kontroler zaprojektowany z myślą o obsłudze autorskiego oprogramowania nazwanego po prostu MPC Software. Tym co wyróżnia MPC Touch na tle jego poprzednika jest, jak wskazuje zresztą sama nazwa, dość spory wyświetlacz dotykowy, który zastąpił większość fizycznych przycisków i pokręteł z poprzedniego modelu. Ta dość zaskakująca zmiana może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco kontrowersyjna, jednak nie da się ukryć, że takie rozwiązanie daje na dłuższą metę całkiem spore możliwości. Dotykowy ekran pozwala bowiem na łatwy i szybki dostęp do wszystkich najważniejszych elementów współpracującego z nim oprogramowania, takich jak biblioteka, edytor sampli, piano roll, sekwencer czy mikser, co z kolei czyni pracę szybszą i bardziej intuicyjną, nie wspominając już o tym, że ogranicza potrzebę patrzenia w ekran komputera oraz sięgania po myszkę i klawiaturę. Nie da się też ukryć, że zastosowanie wyświetlacza pozwoliło projektantom znacznie „odchudzić” nowy model MPC.

Zmianą która z pewnością nie przypadnie do gustu większości potencjalnych nabywców jest zaś znaczne uproszczenie wbudowanego interfejsu audio. O ile Renaissance mógł pochwalić się całkiem bogatym zestawem rozmaitych złączy, o tyle na tylnym panelu Touch znajdziemy jedynie jedną parę wejść i jedną parę wyjść audio, wyjście słuchawkowe, złącze USB i dwa złącza MIDI działające za pośrednictwem dołączonych przejściówek. Nie jest to więc wiele, jednak trzeba zauważyć, że nowy produkt Akai nadal przebija pod tym względem Maschine Studio.

Kontroler MPC Touch powinien trafić do sprzedaży w listopadzie tego roku a jego przewidywana cena wynosić będzie 2800 zł. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.