MPC Live i MPC X ze wsparciem dla Ableton Link

Najnowsza aktualizacja firmware’u MPC Live i MPC X, oznaczona numerem 2.0.5, przyniosła ze sobą wsparcie dla Ableton Link – autorskiej technologii firmy Ableton, umożliwiającej bezprzewodową synchronizację tempa w oprogramowaniu muzycznym. Wspomniane stacje robocze stały się tym samym pierwszymi seryjnie produkowanymi urządzeniami obsługującymi to rozwiązanie.

Mimo iż firma Ableton od samego początku zapewniała, że Ableton Link może być wykorzystywany nie tylko w oprogramowaniu, ale też sprzęcie, to jednak do tej pory z możliwości tej korzystały tylko małe, hobbystyczne projekty, takie jak pink-0. Zainteresowanie dużej, renomowanej firmy, jaką jest Akai Professional, wskazuje jednak na to, że sprawy zmierzają ku lepszemu. Wprawdzie dwie stacje robocze to wciąż zbyt mało by mówić, że Link już na dobre zadomowił się w świecie hardware’u, jednak bez wątpienia jest to już jakiś początek. Pozostaje więc mieć nadzieję, że już niedługo więcej firm pójdzie w ślady Akai i wprowadzi na rynek sprzęt muzyczny obsługujący Ableton Link (obstawiałbym, że następne będą inne marki należące do koncernu inMusic Brands, takie jak Denon, Numark czy Marq). Zanim to jednak nastąpi, posiadacze MPC Live i MPC X będą musieli zadowolić się możliwością bezprzewodowej synchronizacji swoich „bitmaszyn” z aplikacjami na systemy iOS, Android, Windows, Mac OS i Linux.

Wśród pozostałych nowości wprowadzonych w aktualizacji firmware’u znalazło się też wsparcie dla komunikatów MIDI wysyłanych przez Bluetooth, dzięki czemu obie stacje robocze zyskały możliwość współpracy z kontrolerami MIDI korzystającymi z tej formy łączności bezprzewodowej. Poniższe nagranie pokazuje, jak korzystać z tej funkcji, na przykładzie MPC Live i klawiatury LPK25 Wireless.

Więcej informacji na temat MPC Live, MPC X oraz funkcji wprowadzonych w najnowszej wersji ich firmware’u znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Akai, z której możecie też pobrać wszystkie pliki potrzebne do wykonania aktualizacji.