Monome wznawia produkcję kontrolera Arc

Monome Arc

W 2011 roku firma Monome, znana głównie za sprawą ręcznie robionych kontrolerów wyposażonych w różnej wielkości siatki kwadratowych przycisków, wprowadziła do swojej oferty kontroler Arc, oferujący dostęp do dużych i bardzo precyzyjnych enkoderów obsługujących komunikaty OSC. Produkt ten nie wzbudził jednak zbyt dużego zainteresowania wśród klientów, przez co jego produkcja została wstrzymana zaledwie rok później. Teraz jednak powraca on w nieco odświeżonej wersji.

Niestety, producent jak na razie nie zdradził zbyt wielu szczegółów dotyczących drugiej generacji wspomnianego kontrolera. Wiadomo jedynie, że tym razem będzie on dostępny tylko w jednym „rozmiarze” (pierwsza edycja sprzedawana była również w wersji z dwoma pokrętłami) a jego obudowa zostanie wykonana w całości z aluminium (poprzednia wersja posiadała również drewniane elementy). Wszystko wskazuje też na to, że w nowym modelu wykorzystane zostaną bezdotykowe magnetyczne enkodery, pozwalające na jeszcze płynniejsze i bardziej precyzyjne sterowanie kompatybilnym oprogramowaniem i sprzętem (warto pamiętać o tym, że Arc korzysta z protokołu komunikacyjnego OSC, który umożliwia znacznie dokładniejszą kontrolę nad wartością parametrów niż MIDI, jednak jest obsługiwany przez mniej programów i urządzeń), jednak jego dokładna specyfikacja techniczna nadal pozostaje tajemnicą.

monome arc 2

Niestety, tym co pozostało bez zmian jest bardzo wygórowana cena kontrolera, która wynosi aż $800. Arc trafi do sprzedaży we wrześniu bieżącego roku, jednak osoby zainteresowane zakupem mogą zamówić go już teraz na oficjalnej stronie firmy Monome.