Native Instruments prezentuje Molekular

NI_Molekular[1]Wirtualne efekty nigdy nie były najmocniejszą stroną Native Instruments. Mimo iż w bogatym katalogu firmy znajdziemy wiele różnych produktów tego typu, to jednak większość z nich nie wyróżnia się niczym na tle konkurencji. Zaprezentowany dziś modularny multiefekt Molekular jest na szczęście chlubnym wyjątkiem od tej reguły, przypominającym o tym, że projektanci z Native Instruments potrafią czasem zaskoczyć nas naprawdę niecodziennymi rozwiązaniami.

Molekular daje nam dostęp do 35 modułów efektów, wśród których znajdziemy zarówno dobrze znane patenty takie jak Reverb, Delay czy Distortion, jak i nieco mniej oczywiste pomysł, takie jak Dark Forces (celowo niedokładny Pitch-Shifting stosowany w celu uzyskania mrocznych, niepokojących brzmień) czy Filterbank (filtr z dodaną korekcją wysokości dźwięku). Prawdziwą siłę wtyczki stanowią jednak narzędzia służące do automatycznej modulacji parametrów poszczególnych efektów. Znajdziemy tu kilka różnych sekwencerów, obwiedni i generatorów wolnych przebiegów, pozwalających na tworzenie ciekawych, nieustannie zmieniających się brzmień. Ciekawe narzędzie stanowi również Morphing Field, pozwalające na płynne przemieszczanie się między kilkoma óżnymi ustawieniami wtyczki.

Modularny multiefekt Molekular dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie producenta za kwotę 149 euro. Do poprawnego działania wtyczki wymagany jest Reaktor 5 lub darmowy Reaktor 5 Player.