Edjing prezentuje Mixfader – kieszonkowy crossfader dla użytkowników tabletów

Mixfader

Ekrany dotykowe potrafią naśladować wiele elementów sprzętu DJ-skiego, jednak ich obsługa nie zalicza się raczej do zbyt wygodnych czynności. O ile proste, powolne przejścia między dwoma utworami wykonywane za pomocą wirtualnego crossfadera lub line faderów raczej nie powinny sprawiać większego problemu, o tyle szybsze cięcia wykonywane przy pomocy ekranu tabletu lub smartfona raczej nie wchodzą w grę. Podłączenie profesjonalnego kontrolera DJ-skiego rozwiązuje ten problem, jednak sprawia jednocześnie, że taki setup traci nieco na mobilności (chociaż dalej pozostaje znacznie bardziej kompaktowy niż tradycyjne rozwiązania). Ciekawym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest Mixfader – kieszonkowy kontroler DJ-ski od firmy DJiT.

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć te niewielkie urządzenie składa się praktycznie z samego crossfadera, wmontowanego w kompaktową obudowę. Sama koncepcja kieszonkowego crossfadera nie jest wcale nowa (wystarczy wspomnieć Frisk Fader od Fader Lab) jednak Mixfader jest najprawdopodobniej pierwszym bezprzewodowym urządzeniem tego typu, łączącym się z tabletem, smartfonem lub komputerem za pomocą technologii Bluetooth. Oczywiście raczej ciężko myśleć o takim rozwiązaniu jako o poważnej alternatywie dla pełnowymiarowego kontrolera/miksera (zwłaszcza, iż za symulację talerza gramofonu nadal odpowiada tu ekran dotykowy), jednak z powodzeniem może ono służyć np. jako kieszonkowy sprzęt do ćwiczeń. Niestety jak na razie twórcy Mixfader’a nie zdradzają zbyt wielu szczegółów na temat jego działania. Nie wiadomo nawet, czy będzie on działać jak normalny kontroler MIDI, czy też twórcy zdecydują się ograniczyć jego funkcjonalność do współpracy z własnymi aplikacjami (np. jako kontroler HID).

Więcej informacji na temat kieszonkowego crossfadera firmy DJiT znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej projektu.