Mixed in Key 7 już dostępny

Mixed in Key 7Mixed in Key był jednym z pierwszych (o ile nie pierwszym) programów służących do automatycznego rozpoznawania tonacji utworów. Jako iż narzędzie te znacznie ułatwiało pracę współczesnych DJ-ów (zwłaszcza tych pracujących z dużymi bibliotekami utworów) szybko osiągnęło ono ogromną popularność. Nie dziwi więc fakt, iż po jakimś czasie konkurencyjne firmy zaczęły wprowadzać podobne rozwiązania do swoich programów, co zmusiło twórców MIK do wymyślania nowych funkcji mogących wyróżnić ich produkt na tle konkurencji.

Pierwszym z tych nowych, nietypowych dodatków była funkcja automatycznego mierzenia poziomu „energii” utworu, wprowadzona w wersji 5.5. „Szóstka” wprowadziła zaś do programu wirtualne pianino, pozwalające szybko sprawdzić poprawność uzyskanych wyników. Obie funkcje były ciekawe lecz, szczerze mówiąc, niezbyt przydatne dla większości użytkowników. Najnowsza edycja, oznaczona numerem 7, wprowadza jednak coś co może przypaść do gustu znacznie większej liczbie osób – funkcję automatycznego dodawania punktów Cue w programach Serato i Traktor. Oczywiście przydatność takiego dodatku pozostaje kwestią dyskusyjną: z jednej strony osoby miksujące głównie utwory o prostej, przewidywalnej konstrukcji mogą zaoszczędzić dzięki niej masę czasu, z drugiej zaś wiadomo, że każdy użytkownik ma własne preferencje odnośnie punktów Cue i żaden algorytm nie jest w stanie dorównać w tej kwestii samodzielnej pracy (przynajmniej na razie). Tak czy inaczej funkcja automatycznego dodawania punktów Cue wydaje się być ciekawym dodatkiem, dzięki któremu aplikacja Mixed in Key ponownie zaczyna wyróżniać się na tle konkurencji.

Program Mixed in Key 7 dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie producenta, gdzie kosztuje $58. Aktualizacja do wersji 7.0 jest dostępna za darmo dla użytkowników wersji 6.0. Posiadacze starszych edycji muszą zapłacić za aktualizację $29.99.