Mixcloud umożliwi DJ-om legalne strumieniowanie setów na żywo

W związku z panującą na niemal całym świecie pandemią koronawirusa zamknięto większość klubów i odwołano imprezy masowe, w tym festiwale muzyczne. Wielu pozbawionych możliwości występowania przed publicznością DJ-ów zdecydowało się więc strumieniować swoje domowe występy na żywo przez internet, korzystając w tym celu m.in. z Twitcha, Facebooka i YouTube’a. Problem w tym, że takie działania zwykle łamią regulaminy tych serwisów, zabraniające puszczania w nich muzyki chronionej prawem autorskim, co naraża DJ-ów na nieprzyjemności. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się platforma Mixcloud, która pracuje obecnie nad wprowadzeniem opcji legalnego strumieniowania setów DJ-skich.

Mixcloud to popularny serwis internetowy, pozwalający DJ-om w pełni legalnie publikować nagrane przez nich sety. Mixcloud Live to rozwinięcie tego pomysłu, mające pozwolić im strumieniować swoje występy na żywo. Podobnie jak w przypadku nagrań publikowanych w tym serwisie, Mixcloud bierze w tym przypadku na siebie wszelkie kwestie związane z prawami autorskimi i uiszczaniem odpowiednich opłat za publiczne odtwarzanie muzyki, dzięki czemu użytkownicy mogą nadawać swoje sety bez obaw o jakiekolwiek problemy. Co więcej, w przyszłości Mixcloud chce także umożliwić DJ-om zarabianie na prowadzonych przez nich transmisjach, choć jak na razie nie ujawniono żadnych szczegółów na ten temat.

Strumieniowanie setów na żywo za pośrednictwem Mixcloud będzie mieć też niestety swoje ograniczenia. Po pierwsze opcja ta (przynajmniej początkowo) będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy płatnych kont premium. Po drugie, Mixcloud jest serwisem o wiele bardziej niszowym niż Facebook, YouTube czy Twitch, dlatego też trzeba liczyć się z tym, iż ciężej na nim zgromadzić równie dużą publiczność.

Funkcja strumieniowania na żywo za pośrednictwem serwisu Mixcloud znajduje się obecnie na etapie testów beta, w których mogą wziąć udział wyłącznie posiadacze płatnych kont premium. Szczegółową instrukcję korzystania z niej można znaleźć tutaj. Twórcy serwisu zastrzegają przy tym, że projekt ten znajduje się jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju i prawdopodobnie gdyby nie obecna sytuacja nie udostępnialiby go jeszcze użytkownikom. Używając nowej funkcji należy więc liczyć się z możliwością występowania różnego rodzaju problemów technicznych.