Mixcloud wprowadza funkcję importu setów z serwisu Soundcloud

LogoBlackOnWhiteMimo iż serwis Soundcloud nie był tworzony z myślą o publikowaniu na nim setów DJ-skich, to jednak bardzo wielu użytkowników przez wiele lat wykorzystywało go właśnie w takim celu. Teoretycznie takie zachowanie było niezgodne z regulaminem (chyba że posiadaliśmy wszystkie niezbędne prawa do wykorzystanych utworów) jednak w praktyce rzadko kiedy zdarzało się, by DJ-a udostępniającego swój miks w serwisie Soundcloud spotkały jakieś poważniejsze konsekwencje.

Od jakiegoś czasu widać jednak wyraźnie, iż właściciele serwisu Soundcloud całkiem poważnie zabrali się za czyszczenie go z zawartości niezgodnej z regulaminem. Na celownik wzięto więc wszystkie nieoficjalne remiksy, mashupy, edity oraz sety DJ-skie wykorzystujące utwory, do których publikacji wstawiający je użytkownik nie miał stosownego upoważnienia. Jak nietrudno było przewidzieć ten dość drastyczny, aczkolwiek całkiem zrozumiały ruch ze strony jednego z największych serwisów dla muzyków okazał się być całkiem dobrą okazją dla innych platform do przechwycenia części jego dotychczasowych użytkowników. Jednym z takich serwisów jest właśnie Mixcloud, którego twórcy postanowili ułatwić wszystkim migrację z Soundcloud, udostępniając opcję automatycznego importu naszych miksów z jednego serwisu do drugiego. Funkcja ta znajduje się wprawdzie jak na razie na etapie otwartych testów Beta, jednak już teraz wydaje się działać dość sprawnie i szybko, dzięki czemu przeniesienie naszych nagrań z jednego serwisu do drugiego nie powinno sprawić nikomu problemu. Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z regulaminem serwisu Mixcloud nie można umieszczać w nim pojedynczych utworów lub całych albumów. Samo narzędzie służące do importowania setów znajdziecie tutaj.

Oczywiście taka zmiana może wydawać się dla wielu osób krokiem wstecz, gdyż Mixcloud nie może niestety pochwalić się tak dużym gronem użytkowników jak Soundcloud (co z kolei przekłada się na znacznie mniejszą liczbę odbiorców do których trafi nasz miks). Należy jednak pamiętać o tym, iż to właśnie ten pierwszy serwis od początku tworzony był z myślą o DJ-ach chcących podzielić się z innymi swoimi setami, podczas gdy ten drugi miał w teorii służyć jako miejsce, w którym artyści będą mogli udostępniać swoje autorskie utwory (co z kolei przekłada się na zupełnie inny regulamin i podejście do kwestii licencjonowania muzyki).