MixChecker – proste narzędzie do „testowania” miksu

MIXCHECKERWielu producentów muzycznych i realizatorów nagrań podczas pracy nad utworem stara się testować go na wielu różnych rodzajach sprzętu audio, poczynając od profesjonalnych monitorów studyjnych, idąc przez domowe zestawy HiFi a kończąc na radiach samochodowych i przenośnych odtwarzaczach. Takie działania pozwalają sprawdzić, czy miks będzie brzmieć dobrze nie tylko w studio, ale też w warunkach, w których będą go odtwarzać słuchacze. MixChecker to narzędzie, mające uprościć ten proces.

Filozofia działania wspomnianej wtyczki jest banalnie prosta – jej interfejs składa się z kilkunastu dużych przycisków z ikonami symbolizującymi różne rodzaje sprzętu audio: smartfony, tablety, laptopy, kina domowe, wieże, radia samochodowe i telewizory. Po wybraniu któregoś z nich dźwięk zostaje zmodulowany tak, by oddawał specyfikę brzmieniową danego urządzenia, dzięki czemu użytkownik może szybko sprawdzić, jak efekty jego pracy brzmiałyby na różnych głośnikach, nie ruszając się nawet sprzed komputera. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest w stanie w pełni zastąpić testów na prawdziwym sprzęcie, jednak daje ono pewien pogląd na to, co należy poprawić w miksie, by brzmiał on dobrze również poza studiem nagraniowym.

Wtyczka MixChecker wyceniona została na $149 i można ją nabyć na oficjalnej stronie firmy Audified. Produkt dostępny jest jako VST, AU i AAX, w wersjach 32 i 64-bitowych.