Misa prezentuje Tri-Bass

Misa Tri-BassKontrolery MIDI przypominające kształtem gitarę to produkty ekstremalnie niszowe. Gitarzyści są bowiem grupą wciąż dość nieufną w stosunku do cyfrowych rozwiązań, i w gruncie rzeczy ciężko im się dziwić. Nie powstał jeszcze bowiem żadna cyfrowa alternatywa, która dorównywałaby odczuciom jakie daje gra na normalnej gitarze.

Firma Misa, mająca już w swoim dorobku jeden podobny kontroler noszący nazwę Kitara, przedstawiła niedawno światu swoje najnowsze dzieło – Misa Tri-Bass. Mimo iż zarówno nazwa jak i wygląd urządzenia jednoznacznie wskazują na inspiracje gitarą basową, to twórca wyraźnie zaznacza, że jego celem nie było stworzenie cyfrowego odpowiednika tego instrumentu. Tri-Bass to całkiem nowa filozofia gry ubrana po prostu w znane szaty.

„Podstrunica” stanowi tutaj jeden wielki panel dotykowy, z wyraźnie wyczuwalnymi obszarami oznaczającymi poszczególne dźwięki. Dzięki temu Tri-Bass pozwala na proste przesuwanie dłoni po gryfie, co nie było możliwe w przypadku przycisków. Drugi panel dotykowy zajmuje większą część korpusu i domyślnie podzielony jest na 4 części (jedną duża i trzy mniejsze). Każda z nich przypisana jest do oddzielnego kanału MIDI, a po dotknięciu wysyła komunikat zgodny z dźwiękiem jaki przycisnęliśmy na gryfie. Oznacza to, że w praktyce możemy na bieżąco mieszać ze sobą brzmienia 4 różnych instrumentów. Co więcej, każda sekcja może wysyłać również komunikaty MIDI CC, co pozwala nam na kontrole wybranych parametrów brzmienia lub efektów. Oprócz domyślnego trybu działania istnieją jeszcze dwa dodatkowe. W pierwszym z nich panel dotykowy w korpusie dzieli się na 6 sekcji mogących wysyłać komunikaty Note i CC, natomiast dotknięcie gryfu natychmiastowo powoduje wysłanie komunikatu przypisanego do danego „progu”. Drugi tryb rozdziela trzy „struny” kontrolera na trzy oddzielne kanały MIDI, co daje nam możliwość „przesuwania” akordów dzięki połączeniu trzech monofonicznych syntezatorów z funkcją Portamento.

Kontroler Tri-Bas można nabyć na oficjalnej stronie producenta za $649. Należy jednak pamiętać, że z racji tego iż jest to jednoosobowa firma, a każdy egzemplarz składany jest ręcznie, czas oczekiwania może wynosić nawet dwa miesiące.