Arturia prezentuje MiniLab MKII

minilab-mkiiNa początku 2013 roku firma Arturia zaprezentowała światu MiniLab – swoją pierwszą kompaktową klawiaturę MIDI. Teraz urządzenie te doczekało się nowej, lekko odświeżonej wersji.

MiniLab MKII pod względem konstrukcji nie różni się zbyt mocno od swojej poprzedniczki. Nadal mamy tu więc do czynienia z dość prostą acz wszechstronną klawiaturą, wyposażoną w 25 pomniejszonych klawiszy, osiem padów czułych na siłę uderzenia i nacisku (z możliwością przełączania się między dwoma bankami), szesnaście enkoderów (w tym dwa pełniące również rolę przycisków) oraz dwa paski dotykowe zastępujące koła pitch i modulacji. W pamięci urządzenia nadal można zapisać osiem presetów ustawień. Zmiany w nowej wersji są więc czysto kosmetyczne. Pady zmieniły kształt z prostokątnego na kwadratowy i zyskały kolorowe podświetlenie. Paski dotykowe zostały przesunięte nad klawisze, co przełożyło się na drobną zmianę w wymiarach klawiatury (355 x 220 x 50mm zamiast 373mm x 191mm x 50mm). Nowy model waży 1,5 kg, czyli o 0,5 kg więcej niż jego poprzednik, co czyni go bez wątpienia jedną z cięższych klawiatur w tej kategorii.

Arturia MiniLab MKII jest kontrolerem typu class compliant, co oznacza, że nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników, dzięki czemu może współpracować nie tylko z komputerami, ale też tabletami i smartfonami. Urządzenie zostało wycenione na 99 euro. W zestawie z klawiaturą otrzymamy również program Ableton Live Lite oraz dwa wirtualne instrumenty – Analog Lab Lite i UVI Grand Piano Model D. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Arturia.