minijam studio – zestaw kompaktowych narzędzi do tworzenia muzyki

Firma Mindflood znana jest głównie za sprawą Patchblocks – miniaturowych modułów z których można zbudować własny syntezator lub efekt. Kilka dni temu zaprezentowała ona światu swój kolejny projekt – minijam studio.

Pod wspomnianą nazwą kryje się zestaw składający się z automatu perkusyjnego, syntezatora, filtra, miksera i głośnika. Wszystkie te narzędzia mają bardzo kompaktowe wymiary (chociaż nazywanie ich „kieszonkowymi” wydaje się lekką przesadą), wagę nie przekraczającą 100 g oraz wbudowaną baterię z możliwością ładowania za pośrednictwem USB. Mimo iż na pierwszy rzut oka sprawiają one wrażenie niezbyt rozbudowanych, to jednak projektantom udało się „upchnąć” w nich zaskakująco dużo funkcji. Syntezator oferuje szesnaście edytowalnych parametrów z funkcją automatyzacji, wbudowany arpeggiator i sekwencer krokowy oraz funkcję ograniczania zakresu dostępnych dźwięków do wybranej skali. Automat perkusyjny oferuje osiem wbudowanych brzmień (każde z czterema edytowalnymi parametrami z funkcją automatyzacji) oraz możliwość zapisania w pamięci ośmiu patternów, po szesnaście kroków każdy, co pozwala stworzyć sekwencję o łącznej długości stu dwudziestu ośmiu kroków. Filtr oferuje dwa tryby działania (low pass i band pass) i wyróżnia się na tle pozostałych elementów zestawu w pełni analogową konstrukcją. Mikser potrafi zaś nie tylko miksować ze sobą sygnały trzech pozostałych elementów, ale też synchronizować ich tempo oraz nagrywać wszystko na kartę SD.

Projekt minijam studio aktualnie znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy Kickstarter. Osoby chcące zamówić w przedsprzedaży pełen zestaw muszą wesprzeć autorów projektu kwotą 130 GBP (około 645 zł). Pojedyncze urządzenia kosztują zaś od 40 do 45 GBP. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze egzemplarze trafią do nabywców we wrześniu bieżącego roku. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.