Ableton i Coldcut prezentują MidiVolve

Duet Coldcut, tworzony przez Matta Blacka i Jonathana More’a, na przełomie lat 80 i 90 wywarł ogromny wpływ na rozwój muzyki elektronicznej, przyczyniając się m.in. do popularyzacji sztuki samplingu. Po ponad trzech dekadach działalności nadal nie przestają oni jednak eksperymentować i poszukiwać nowych sposobów na tworzenie muzyki, czego dowodem jest MidiVolve – nietypowe narzędzie będące efektem współpracy Coldcut z firmą Ableton.

MidiVolve to, w dużym uproszczeniu, narzędzie służące do generowania losowych sekwencji dźwięków w oparciu o komunikaty MIDI grane na żywo za pomocą kontrolera lub zaimportowane z wcześniej stworzonego nagrania. Cechą wyróżniającą je na tle innych podobnych rozwiązań jest funkcja „Evolve!”, po uruchomieniu której wygenerowana sekwencja „ewoluuje”, zmieniając się zgodnie z parametrami ustalonymi przez użytkownika. Funkcję tą możemy aktywować w dowolnym momencie, wciskając przycisk w prawym dolnym rogu, lub skorzystać z trybu Auto, w którym ewolucja następuje automatycznie po określonej liczbie powtórzeń sekwencji. W zestawie z MidiVolve otrzymujemy też 11 wirtualnych instrumentów, stworzonych na bazie sampli z archiwum duetu Coldcut, oraz 8 gotowych zestawów efektów (Audio Effects Racks).

MidiVolve dostępne jest do nabycia w oficjalnym sklepie internetowym firmy Ableton, gdzie kosztuje 39 euro. Do poprawnego działania narzędzia wymagany jest program Ableton Live w wersji 9.7 lub wyższej oraz rozszerzenie Max for Live.