MidiTablism, czyli ciekawy sposób na łączenie turntablizmu z live actem

John Type to pochodzący z Filipin DJ, turntablista i producent muzyczny. Na przestrzeni ostatnich lat wypracował on własny unikalny styl łączenia wszystkich tych dziedzin w jedno, który sam nazywa MidiTablismem lub Controltablismem. Niedawno opublikował on na swoim kanale w serwisie Youtube ciekawe nagranie, w którym pokazuje zasady działania swojego aktualnego setupu.

Narzędzia, z których korzysta John Type, to mikser Pioneer DJ DJM-S9, gramofon Vestax PDX 3000, kontroler Push 2 i komputer z uruchomionymi programami Ableton Live i Serato DJ (z rozszerzeniem DVS). Nie jest to więc przesadnie rozbudowany setup, jednak sposób, w jaki wszystkie te elementy współpracują ze sobą nawzajem, zasługuje na uwagę. Za synchronizację tempa między oboma programami (a także, pośrednio, efektami w DJM-S9) odpowiada Ableton Link, dzięki czemu każda zmiana tempa w jednym z elementów setupu (nawet ta, wynikająca z przesunięcia pitchfadera w gramofonie) wpływa na wszystkie pozostałe. Komunikaty MIDI wysyłane przez Ableton Live mogą sterować różnymi funkcjami Serato DJ i DJM-S9, dzięki czemu Type może m.in. odtwarzać sekwencje punktów Cue za pomocą wcześniej przygotowanych klipów lub sekwencera znajdującego się na wyposażeniu kontrolera Push 2. Wszystko to w połączeniu z bardziej konwencjonalnymi technikami (scratch, odpalanie klipów i sampli, zabawa efektami etc.) daje naprawdę ciekawe rezultaty.

Powyższe nagranie pokazuje najświeższe muzyczne eksperymenty Johna Type’a, jednak artysta ten ma na swoim koncie więcej podobnych projektów. Pod koniec ubiegłego roku opublikował ona na swoim kanale krótkie nagranie, w którym nieco bardziej skupił się na możliwościach, jakie oferuje przesyłanie komunikatów MIDI z programu Ableton Live do Serato DJ. Wcześniej zaś eksperymentował on z popularnym grooveboxem Korg Electribe, wykorzystując go do sterowania prędkością obrotów talerza w gramofonie oraz odpalania punktów cue w Serato DJ.

Jeśli podobają się wam pomysły Johna Type’a polecam zajrzeć na jego oficjalną stronę internetową, na której w sekcji MidiTablism znaleźć można więcej szczegółów na temat technicznej strony przedstawionych powyżej rutyn oraz porady dla osób, które chciałyby wykorzystać podobne rozwiązania we własnych setupach.