Nadchodzi MIDI HD Protocol

Do niedawna standard MIDI uchodzić mógł w świecie nowoczesnych technologii za symbol niezmienności. Przez trzydzieści lat swojego urzędowania nie zmienił się ani razu, wiecznie pozostając w wersji 1.0. Wszystkie znaki wskazują jednak na to, że sytuacja ta już niedługo ulegnie zmianie. Stowarzyszenie Midi Manufacturers Association zapowiedziało bowiem zamknięte spotkanie, które odbędzie się ostatniego dnia tegorocznych targów NAMM. Ma na nim zostać zaprezentowana pierwsza działająca wersja MIDI HD Protocol, pierwszego usprawnienia standardu MIDI w jego trzydziestoletniej historii.

Opublikowana w internecie krótka lista usprawnień nad którymi aktualnie pracują członkowie stowarzyszenia MMA zaczyna się dość niewinnie. Ot, więcej kanałów, wyższa rozdzielczość i nowe komunikaty. Ciekawie zaczyna się robić dopiero gdy przejdziemy do jej dalszej części. Pierwszą naprawdę poważną nowinką jest wprowadzenie Direct Pitch. Pozwoli to na wysyłanie komunikatów o dokładnej wysokości dźwięku zamiast konkretnych nut. Umożliwi to nam łatwe przestrajanie naszych wirtualnych instrumentów do nietypowych strojów. Dodany zostanie również komunikat Note Update, który pozwoli na modyfikowanie właściwości nut w trakcie ich trwania. Co ciekawe wszystkie urządzenia które zostaną wykorzystane podczas prezentacji mają zostać połączone za pomocą sieci Ethernet (zarówno w wersji przewodowej jak i bezprzewodowej).

Jak widać na chwilę obecną stowarzyszenie MMA stara się nie zdradzić zbyt wiele, jednak użytkownicy po trzydziestu latach oczekiwania powinni być w stanie wytrzymać jeszcze jakiś czas. Jak na razie najbardziej martwi brak jakichkolwiek informacji dotyczącej wstecznej kompatybilności z obecną wersją standardu MIDI. Wydaje mi się jednak, że członkowie MMA są w pełni świadomi, iż jej brak mógłby doprowadzić do zamieszek na ulicach, więc prawdopodobnie możemy spać spokojnie.

Więcej informacji na stronie http://www.midi.org/aboutus/news/hd.php