Microsoft na targach NAMM – cała prezentacja

WindowsPodczas tegorocznej edycji letnich targów NAMM miała miejsce konferencja firmy Microsoft, której tematem przewodnim były muzyczne możliwości systemu Windows 10. Kilka dni temu w sieci pojawiło się pełne nagranie stanowiące zapis wspomnianego wydarzenia.

Materiał trwa niecałą godzinę i koncentruje się na nowych właściwościach systemu Windows, dzięki którym może on stać się o wiele lepszym narzędziem dla muzyków. Podczas prezentacji poruszono takie tematy jak obniżenie latencji audio, nowe sposoby obsługi komunikatów MIDI czy możliwość tworzenia specjalistycznego hardware’u działającego pod kontrolą systemu Windows 10 (jako jeden z przykładów podano nowy, prototypowy model samplera MPC). Na scenie zaprezentowano też wybrane programy typu DAW zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu możliwości oferowanych przez nowe „okienka”: Reason, FL Studio i Bitwig Studio. Swego rodzaju ciekawostkę stanowiła zaś końcówka prezentacji, podczas której prowadzący opowiedział o pracach nad muzycznymi aplikacjami tworzonymi z myślą o konsoli Xbox One i okularach rzeczywistości rozszerzonej HoloLens.

Trzeba przyznać, że zmiany wprowadzone w nowej wersji Windowsa naprawdę robią wrażenie i potrafią zachęcić do wypróbowania tego produktu (zwłaszcza iż użytkownicy wersji od 7 wzwyż mogą przesiąść się na nią całkowicie za darmo). Przed instalacją systemu warto jednak upewnić się, czy wszystkie aplikacje i urządzenia z których korzystacie podczas pracy oferują pełną kompatybilność z nowymi „okienkami”. Nie od dziś wiadomo bowiem, że twórcy oprogramowania muzycznego przeważnie potrzebują nieco czasu na pełne dostosowanie swoich produktów do nowego „środowiska”.