MicroLab – nowa kompaktowa klawiatura sterująca firmy Arturia

Francuska firma Arturia, znana przede wszystkim za sprawą sprzętowych i wirtualnych syntezatorów, ma w swojej ofercie także kilka różnych klawiatur sterujących. Wczoraj zaprezentowała ona nowe urządzenie tego typu – MicroLab – cechujące się minimalistycznym designem i niewielkimi rozmiarami.

MicroLab to jak do tej pory najmniejsza i najprostsza z wszystkich klawiatur firmy Arturia. Na jej wyposażeniu znajdziemy jedynie 25 pomniejszonych klawiszy, cztery przyciski funkcyjne oraz dwa dotykowe paski zastępujące koła pitch i modulacji (które można jednak wykorzystać również do obsługi innych funkcji, np. przeglądania biblioteki presetów we wtyczce Analog Lab, lub zmapować samodzielnie). Według zapewnień producenta cechą wyróżniającą ten model na tle innych miniaturowych klawiatur dostępnych obecnie na rynku ma być wysoka jakość klawiszy, gwarantująca wygodniejszą i przyjemniejszą grę (mają one wykorzystywać dokładnie ten sam mechanizm co klawiatura/sekwencer KeyStep). Ciekawym rozwiązaniem jest też wbudowany schowek na kabel USB.

Klawiatura MicroLab dostępna jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Arturia, gdzie kosztuje obecnie 79 euro. W zestawie z kontrolerem znajdziemy też pakiet oprogramowania, w którego skład wchodzą dwa wirtualne instrumenty (Analog Lab Lite i UVI Grand Piano Model D) oraz program DAW Bitwig Studio 8-Track.