Micli One – nowy dotykowy kontroler z serwisu Kickstarter

micliMogłoby się wydawać, że rosnąca popularność smartfonów, tabletów i dotykowych monitorów sprawi, iż kontrolery, których głównym elementem jest ekran dotykowy, całkowicie stracą rację bytu. Tymczasem na rynku cały czas pojawiają się kolejne urządzenia tego typu. Najnowszym z nich jest Micli One, którego twórcy rozpoczęli niedawno zbiórkę funduszy na platformie Kickstarter.

Wspomniane urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina sporych rozmiarów laptopa, którego ekran przechylono bardzo mocno do tyłu. Po bliższym zapoznaniu okazuje się jednak, że „klawiatura” stanowiąca dolny segment Micli One, nie przypomina typowej klawiatury komputera. Jej przyciski rozłożone są inaczej i w zależności od trybu działania wybranego przez użytkownika wysyłają różne komendy bądź skróty klawiaturowe charakterystyczne dla danego programu. Domyślnie przygotowano profile dla aplikacji Cubase, Pro Tools, Sonar, Logic, Reaper, Studio One, Ableton Live, Reason, FL Studio oraz Bitwig Studio, a w zestawie z kontrolerem otrzymamy też komplet nakładek z oznaczeniami funkcji przypisanych do poszczególnych klawiszy. Jeśli zaś chodzi o dotykowy wyświetlacz, to będzie on mógł się pochwalić przekątną 21,5 cala oraz rozdzielczością 1920×1080 pikseli. Specjalne oprogramowanie pozwoli nam wyświetlać na jego powierzchni różnego rodzaju wirtualne kontrolery (klawiatury, pady, fadery etc.). Oprócz tego będzie można wykorzystać go również jako normalny monitor dotykowy, obsługując za jego pomocą interfejs wybranych przez nas aplikacji.

Micli One znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy w serwisie Kickstarter, która jak na razie idzie mu, delikatnie mówiąc, nie najlepiej (w chwili gdy piszę te słowa zebrano dopiero 5 euro z potrzebnej kwoty 180,500 euro). Pierwsze 50 osób, które zamówią swój egzemplarz kontrolera zapłacą za niego 650 euro (oczywiście jeśli zbiórka funduszy zakończy się sukcesem). Gdy urządzenie te trafi ostatecznie do sprzedaży jego przewidywana cena wynosić będzie 950 euro. Więcej informacji na temat Micli One znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.