Melodics – nowy sposób na naukę fingerdrummingu

Melodics

Grywalizacja (zwana też gamifikacją lub gryfikacja) to pomysł polegający na wykorzystaniu mechaniki typowej dla gier w celu uatrakcyjnienia żmudnych czynności, takich jak nauka czy praca. Od jakiegoś czasu patent ten wykorzystuje się również w nauce gry na instrumentach muzycznych, czego przykładem są chociażby takie gry/programy jak Rocksmith czy Roland V-Drums Friend Jam. Aplikacja Melodics stanowi próbę wykorzystania grywalizacji do nauki sztuki rytmicznego bębnienia palcami w pady, czyli fingerdrummingu.

Wspomniane narzędzie edukacyjne czerpie pełnymi garściami z mechaniki rozgrywki znanej z popularnych gier rytmicznych takich jak chociażby Guitar Hero. Po ekranie przesuwają się kolorowe kwadraciki symbolizujące pady które musimy naciskać w odpowiednim momencie w celu zdobywania punktów. Różnica polega na tym, że tym razem nie korzystamy z plastikowej gitary lecz z wybranego przez nas kontrolera MIDI, a zdobyte w ten sposób umiejętności możemy później wykorzystać podczas nagrywania partii perkusyjnych lub występów na żywo (wśród dostępnych ćwiczeń znajdują się również takie zaprojektowane z myślą o DJ-ach).

Darmowa wersja programu Melodics oferuje dostęp do zestawu dwudziestu próbnych „lekcji” pozwalających sprawdzić, czy odpowiada nam taka forma nauki. Odblokowanie dostępu do wszystkich wyzwań oferowanych przez program wymaga opłacenia abonamentu w wysokości $9.99 miesięcznie (co wyraźnie wskazuje na to, że twórcy zamierzają regularnie powiększać bibliotekę dostępnych zadań). W chwili obecnej aplikacja Melodics dostępna jest wyłącznie na komputerach z systemem OS X, jednak już niedługo powinna pojawić się również wersja działająca pod Windowsem. Więcej informacji na temat programu znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.