Holenderski McDonald’s rozdaje klientom kontrolery MIDI

mctrax

McDonald’s, podobnie zresztą jak wiele innych sieci fastfoodów, od lat stara się wabić klientów rozmaitymi prezentami dodawanymi do posiłków. Zwykle są to zabawki dla dzieci, szklanki lub gadżety z logiem firmy. Holenderski McDonald’s postanowił jednak podnieść poprzeczkę nieco wyżej i zaczął dodawać do posiłków kontrolery MIDI, pozwalające na sterowanie prostą aplikacją muzyczną na urządzenia mobilne.

Wspomniany gadżet ma formę płaskiej podkładki umieszczanej na tacce z jedzeniem. Do jego wykonania użyto specjalnego, przewodzącego prąd tuszu oraz niezwykle cienkich baterii i płytek drukowanych. Podkładka łączy się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Na jej powierzchni znajdziemy 26 dotykowych punktów: niewielką klawiaturę z możliwością zmiany oktaw, dotykowy panel XY do obsługi efektów, różnokolorowe przyciski do wyboru jednego z kilku gotowych rytmów, przyciski obsługujące looper (z możliwością nagrywania dźwięków mikrofonem telefonu), arpeggiator oraz przyciski sterujące tempem.

Na pomysł stworzenia kontrolerów McTrax wpadła holenderska agencja reklamowa TBWA/Neboko, zaś projektem i wykonaniem zajęła się firma This Page Amsterdam, wykorzystując przy tym technologię drukowanych kontrolerów MIDI opracowaną przez brytyjską firmę Novalia. Niestety, jak na razie nic nie wskazuje na to, by kontrolery McTrax miały pojawić się również w innych krajach.