Maschine+ – pierwsza autonomiczna stacja robocza od Native Instruments

Plotki o tym, że Native Instruments pracuje nad nową wersją Maschine mogącą działać bez podłączenia do komputera, krążyły po sieci już od dłuższego czasu. Przyznam jednak szczerze, że osobiście nie wierzyłem w to, iż firma ta rzeczywiście pokaże taki produkt w najbliższej przyszłości. Okazało się jednak, że nie miałem racji. Wczoraj Native Instruments zaprezentowało oficjalnie Maschine+.

Maschine+ to w gruncie rzeczy nic innego jak nieco zmodyfikowane Maschine Mk3 z wbudowanym komputerem działającym pod kontrolą systemu Linux, na którym uruchamiana jest specjalna wersja oprogramowania Maschine. Urządzenie wyposażono w czterordzeniowy procesor (producent nie podał więcej szczegółów), 4GB pamięci ram, 32 wbudowanej pamięci na system, oprogramowanie i pliki użytkownika (z opcją rozbudowy za pomocą kart SD lub pamięci USB – w zestawie otrzymujemy kartę 64GB) oraz moduł Wi-Fi (pozwalający m.in. instalować aktualizacje i rozszerzenia bez pomocy komputera i synchronizować tempo z innymi urządzeniami za pomocą Ableton Link). Na wyposażeniu Maschine+ znajdziemy też wbudowany interfejs MIDI i Audio (niestety, bardzo prosty, oferujący jedynie po parze liniowych wejść i wyjść TRS, wyjście słuchawkowe oraz wejście na mikrofon dynamiczny) oraz złącza USB pozwalające na podłączenie dodatkowych kontrolerów lub zewnętrznej pamięci.

Maschine+ posiada fabrycznie zainstalowaną bibliotekę sampli i wtyczek z katalogu Native Instruments, wśród których znajdziemy m.in. syntezatory Massive, Monark, Prism i FM8. Jak na razie nie jest jasne, czy w przyszłości użytkownicy będą mogli instalować w pamięci urządzenia także inne wtyczki, chociaż wydaje się to całkiem prawdopodobne. Warto też oczywiście pamiętać, że Maschine+ może pracować nie tylko jako w pełni samodzielna stacja robocza do produkcji muzyki, ale też jako kontroler dla oprogramowania zainstalowanego na komputerze.

Maschine+ trafi do sprzedaży w październiku, a cena sugerowana przez producenta wynosić będzie 1299 euro. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.