Native Instruments prezentuje Maschine MK3 i nowe klawiatury Komplete Kontrol

Firma Native Instruments w ostatnich latach miała trochę problemów z utrzymywaniem w tajemnicy swoich planów, przez co zdjęcia ich nowych produktów często wyciekały do sieci na długo przed ich oficjalną zapowiedzią. Dziś jednak udało jej się zgotować nam niemałą niespodziankę w postaci nowej edycji kontrolera Maschine oraz dwóch nowych klawiatur z serii Komplete Kontrol.

Pierwsze z trzech zaprezentowanych dziś urządzeń – Maschine MK3 – na pierwszy rzut oka wydaje się być połączeniem wszystkich najlepszych cech poprzednich kontrolerów z tej serii. Model ten rozmiarem i rozmieszczeniem poszczególnych elementów przypomina wersję MK2, jednak posiada on też duże, kolorowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości zapożyczone z modelu Studio oraz pasek dotykowy przypominający ten z modelu Jam. Zmianie uległ też kształt i wygląd padów (na pierwszy rzut oka wydają się być nieco większe od tych z poprzednich modeli) oraz przycisków funkcyjnych (które są teraz znacznie większe i bardziej czytelne). Swego rodzaju ciekawostką jest też nowy enkoder, który będzie działał również jako joystick służący do nawigacji wewnątrz oprogramowania Maschine 2.

Maschine MK3 będzie posiadać też wbudowany interfejs audio, którego brak był jedną z większych bolączek poprzednich modeli. Na tylnym panelu urządzenia oprócz dwóch pięciopinowych złączy MIDI i złącza USB znajdziemy więc 7 złączy TRS w tym trzy wyjścia (2 x Line Out i jedno słuchawkowe) oraz trzy wejścia (2 x Line In, jedno mikrofonowe i jedno na przełącznik nożny). Trzeba przyznać, że jest to dość skromny zestaw, który z pewnością rozczaruje wielu potencjalnych nabywców, jednak z drugiej strony po tylu latach oczekiwania lepsze to niż nic.

Oprócz nowego modelu Maschine firma Native Instruments zaprezentowała dziś również dwie nowe klawiatury z serii Komplete Kontrol. Nowe wersje modeli S49 i S61 zostaną wyposażone w dwa duże kolorowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, normalne koła pitch i modulacji (poprzednie klawiatury z tej serii oferowały tylko paski dotykowe), większą liczbę klawiszy funkcyjnych oraz nowy enkoder/joystick. Bez zmian pozostanie natomiast charakterystyczny system podświetlenia klawiszy Light Guide, będący jednym ze znaków rozpoznawczych serii, oraz same klawisze – półważone, wyprodukowane przez firmę Fatar. Nowe klawiatury wydają się też być zauważalnie większe od swoich poprzedniczek, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę sporą liczbę nowych elementów.

Firma Native Instruments zdecydowała się też tym razem postawić większy nacisk na integrację swoich klawiatur z popularnymi programami typu DAW. Nowe modele już w dniu premiery oferować będą gotowe mapowania i skrypty dla programów MASCHINE, Logic, Ableton Live i  GarageBand. Przed końcem 2017 roku do tej listy dołączą też Cubase i Nuendo.

Maschine MK3 oraz klawiatury Komplete Kontrol S49 i S61 trafią do sprzedaży 5 października, jednak już teraz można zamówić je w przedsprzedaży. Ceny poszczególnych kontrolerów wynoszą odpowiednio 599, 599 i 699 euro. Wszystkie trzy urządzenia sprzedawane będą w zestawie z kolekcją wirtualnych instrumentów i efektów Komplete 11 Select. W zestawie z Maschine MK3 otrzymamy też dodatkowo oprogramowanie Maschine 2 (wraz z całą wbudowaną w nie biblioteką sampli, instrumentów i efektow). Więcej informacji na temat nowych produktów firmy Native Instruemnts znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.