Maschine 2.6 już dostępne

Gdy w ubiegłym roku firma Native Instruments wypuściła na rynek Maschine Jam, w oprogramowaniu Maschine 2 pojawiło się kilka nowych funkcji, które można było obsłużyć wyłącznie za pomocą tego urządzenia. Najnowsze aktualizacja, oznaczona numerem 2.6, zmienia jednak ten stan rzeczy, pozwalając użytkownikom innych kontrolerów z rodziny Maschine na korzystanie z dodatkowych możliwości.

Pierwszym spośród narzędzi, które od teraz można obsługiwać również za pomocą kontrolerów Maschine Studio, Maschine 2, Maschine i Maschine Mikro, jest Variation Engine. Funkcja ta może działać w dwóch trybach: Humanize i Randomize. Pierwszy umożliwia wzbogacenie już istniejącej sekwencji dźwięków o różnego rodzaju niedoskonałości, takie jak delikatne zmiany w głośności czy drobne nierówności w rytmie, dzięki którym ścieżki zaprogramowane w sekwencerze zaczynają brzmieć bardziej ludzko. Drugi tryb pozwala zaś wygenerować losową sekwencję dźwięków.

Kolejną wartą uwagi funkcją jest Snapshots. Pozwala ona szybko i wygodnie zapisywać i przywoływać ustawienia parametrów efektów, dzięki czemu użytkownik może swobodnie z nimi eksperymentować, nie bojąc się o to, że nie będzie w stanie wrócić do poprzedniego stanu. Funkcja ta przyda się również osobom wykorzystującym Maschine podczas występów na żywo, gdyż pozwoli z łatwością zmieniać ustawienia efektów. Co więcej, Snapshots pozwala też tworzyć automatyczne przejścia pomiędzy zapisanymi ustawieniami, co może przydać się zarówno podczas występów na żywo jak i pracy w studio. Warto jednak zaznaczyć, że ze Snapshots nie będą mogli skorzystać użytkownicy Maschine Mikro.

Posiadacze kontrolerów Maschine Jam otrzymali natomiast dostęp do kilku funkcji, które do tej pory były dostępne jedynie w starszych modelach. Mówiąc konkretniej: chodzi o możliwość edycji parametrów poszczególnych nut (długość, wysokość, głośność, położenie na siatce) za pomocą kontrolera. Pojawiła się też opcja wyboru jednego z 16 poziomów głośności dla każdego dźwięku w sekwencerze. Wszyscy użytkownicy Maschine zyskali też opcję wysyłania komunikatów MIDI CC do zewnętrznych urządzeń.

Aktualizacja oprogramowania Maschine 2 do wersji 2.6 jest dostępna za darmo dla wszystkich użytkowników. Można ją pobrać korzystając z aplikacji Service Center lub Native Acces.