Maschine 2.6.5 wprowadza nowy tryb działania, przypominający Session View z Ableton Live

Oprogramowanie Maschine na przestrzeni kilku ostatnich lat przeszło naprawdę sporą ewolucję, przekształcając się z prostego, niezbyt rozbudowanego narzędzia w pełnowartościowy program typu DAW. Wielokrotnie widać było przy tym, że autorzy programu wyraźnie inspirują się innymi, starszymi i bardziej popularnymi aplikacjami tego typu. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej aktualizacji, oznaczonej numerem 2.6.5, która przynosi ze sobą nowy tryb działania, wzorowany na Session View znanym z Ableton Live.

Ideas View, bo taką nazwę nosi nowa funkcja, pozwala użytkownikom programu wyświetlić wszystkie patterny wchodzące w skład projektu w kolumnach, a następnie odpalać je w różnych kombinacjach. Taka funkcja była do tej pory dostępna z poziomu kontrolera Maschine Jam, jednak nie miała ona swojej graficznej reprezentacji wewnątrz programu. Według założeń twórców głównym zadaniem trybu Ideas View jest umożliwienie użytkownikom swobodnego eksperymentowania z różnymi kombinacjami patternów bez konieczności modyfikowania głównego aranżu utworu na linii czasu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać nową funkcję do grania muzyki na żywo, w sposób przypominający ten znany z Ableton Live. Ideas View może być obsługiwany za pomocą dowolnego kontrolera z serii Maschine, jednak z racji na liczbę przycisków najlepiej nadaje się do tego model Jam. Drugą ważną nowością wprowadzoną w wersji 2.6.5 jest przycisk +Routing. Za jego pomocą użytkownik może wybrać, czy wczytując grupę z biblioteki chce załadować przypisane do niej ustawienia routingu MIDI i/lub audio, czy też pozostawić aktualne bez zmian. Poniższe nagranie, pochodzące z kanału Ask.Audio, prezentuje w praktyce działanie nowych funkcji wprowadzonych w wersji 2.6.5.

Posiadacze programu Maschine 2 mogą pobrać aktualizację do wersji 2.6.5 za darmo za pomocą aplikacji Native Instruments Service Center lub Native Access. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.