Maschine 2.5.5 wprowadza wsparcie dla Ableton Link

abletonlink_maschine21Kilka tygodni temu firma Native Instruments wzbogaciła program Traktor Pro 2 o wsparcie dla Ableton Link – autorskiego rozwiązania firmy Ableton umożliwiającego bezprzewodową synchronizację tempa w programach muzycznych. Teraz ta sama funkcja pojawiła się w najnowszej wersji oprogramowania Maschine, oznaczonej numerem 2.5.5.

Aktualizacja ta daje więc wreszcie użytkownikom Traktora i Maschine to, o co prosili Native Instruments od kilku lat – możliwość prostej synchronizacji wspomnianych aplikacji bez konieczności kombinowania i grzebania się w ustawieniach. Od teraz wystarczy po prostu wcisnąć przycisk Link umieszczony w obu programach na górnym pasku interfejsu. Funkcja ta działa tak samo niezależnie od tego, czy uruchomimy obie aplikacje na tym samym komputerze, czy też na dwóch (lub więcej) oddzielnych maszynach. W tym drugim przypadku muszą być one jednak połączone z tą samą siecią WiFi. W ten sam sposób można również zsynchronizować tempo Maschine 2 z dowolnym innym programem obsługującym Ableton Link. Na liście kompatybilnych aplikacji znajdziemy między innymi Live 9, Reason 9, Serato DJ oraz całą masę programów na tablety i smartfony.

Niestety, mimo iż Ableton Link znacznie ułatwia współpracę pomiędzy Maschine a Traktorem, to jednak nadal ciężko mówić o pełnej integracji obu programów. Tym czego brakuje najbardziej jest prosty sposób na przesyłanie dźwięku pomiędzy wspomnianymi aplikacjami. W chwili obecnej nie da się tego zrobić bez korzystania z dodatkowych programów lub akcesoriów. Oficjalna strona pomocy technicznej Native Instruments zaleca korzystanie z dwóch oddzielnych interfejsów audio, z których jeden wysyła sygnał do drugiego, co nie jest zbyt wygodne, nie wspominając już o tym, że wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Pozostaje więc mieć nadzieję na to, że dodanie wsparcia dla Ableton Link nie będzie ostatnim krokiem na drodze do pełnej integracji obu aplikacji.

Aktualizacja Maschine 2.5.5 dostępna jest do pobrania za darmo za pośrednictwem aplikacji Service Center. Więcej informacji na temat synchronizacji programów Traktor Pro 2 i Maschine 2 za pomocą Ableton Link znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Native Instruments.