Native Instruments prezentuje Maschine 2.0

Maschine 2.0Nowa generacja flagowych kontrolerów Native Instruments wzbudziła dość mieszane uczucia wśród fanów serii Maschine. Z jednej strony przyniosła ona ze sobą kilka ciekawych i przydatnych nowości, z drugiej zaś zabrakło w niej kilku kluczowych funkcji, które użytkownicy spodziewali się zobaczyć w nowym modelu. Dzień premiery Maschine Studio zostanie jednak zapamiętany również z zupełnie innego powodu. Wraz z nowym kontrolerem w sprzedaży pojawiła się bowiem Maschine 2.0, czyli pierwsza w historii tej serii płatna aktualizacja oprogramowania.

Teraz, gdy minęły już pierwsze emocje związane z premierą Maschine Studio, przyszedł czas by przyjrzeć się bliżej wspomnianej aktualizacji. Z tej okazji firma Native Instruments przygotowała trzy nowe nagrania prezentujące możliwości Maschine 2.0. Pierwsze z nich to dość zwięzła i krótka prezentacja samego oprogramowania.


 

Drugie nagranie pokazuje jak w kontekście nowego oprogramowania prezentuje się poprzednia generacja kontrolerów Maschine.


 

Ostatni filmik prezentuje Maschine 2.0 w połączeniu z kompaktowym kontrolerem Maschine Mikro.

 

Mimo iż nowe materiały promocyjne od Native Instruments rzucają nieco więcej światła na pierwszą płatną aktualizację w historii Maschine, to jednak nie ułatwiają one odpowiedzi na kluczowe pytanie: Czy warto wydać na nią 99 euro? Tutaj niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem w jaki sposób dotychczas wykorzystywaliśmy posiadane przez nas oprogramowanie. Jeśli Maschine służyło nam głównie jako wtyczka odpalana w innym programie, to mimo iż wersja oznaczona numerem 2.0 przynosi kilka nowych, ciekawych elementów, to raczej nie okażą się nam one niezbędne do życia. Jeśli jednak wykorzystywaliśmy Maschine jako zamknięte środowisko produkcyjne, sytuacja wygląda już dużo ciekawiej, gdyż nowa wersja wydaje się być w zasadzie pełnowartościowym programem typu D.A.W, czego niestety nie można było powiedzieć o poprzednich edycjach tego oprogramowania. Co więcej, wszystko wskazuje na to, iż kolejne rozszerzenia biblioteki brzmień Maschine będą współpracowały jedynie z nowszą wersją tego oprogramowania (tak jak to miało miejsce w przypadku Resonant Blaze). Osoby rozważające zakup któregoś ze starszych modeli kontrolera Maschine ucieszy z pewnością fakt, iż dla nowych klientów aktualizacja do wersji 2.0 dostępna jest za darmo.

Więcej informacji na temat aktualizacji Maschine 2.0 znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.