Pearl i KMI prezentują malletSTATION – kontroler MIDI wzorowany na ksylofonie

Firma Keith McMillen Instruments, znana za sprawą takich kontrolerów jak BopPad, K-Board, Quneo i Qunexus, nawiązała współpracę z Pearl – znanym producentem instrumentów perkusyjnych. Efektem jest malletSTATION EM1 – kontroler MIDI wzorowany na instrumentach z grupy idiofonów uderzanych, takich jak ksylofon, wibrafon czy marimba.

Urządzenie to na pierwszy rzut oka przypomina powiększoną wersję kontrolera Qunexus, przystosowaną do gry za pomocą pałek. Większą część jego górnego panelu zajmują 43 duże, silikonowe pady, potrafiące rozpoznać miejsce i siłę uderzenia oraz siłę nacisku (wykorzystują one tą samą technologię co membrana kontrolera BopPad). Kontroler sprzedawany będzie z zestawem nakładek, za pomocą których użytkownik może zasłonić wybrane pady, uzyskując tym samym układ odpowiadający wybranemu strojowi instrumentu (który można swobodnie zmieniać za pomocą przycisków funkcyjnych). Na górnym panelu kontrolera znalazło się też miejsce dla trzech dotykowych pasków oraz czterech przycisków, do których użytkownik będzie mógł przypisać dowolne komunikaty MIDI korzystając z dołączonego edytora (który pozwoli też m.in na zmianę czułości padów i sposobu w jaki reagują na nacisk).

Na tylnej krawędzi kontrolera znalazło się miejsce dla złącza USB, umożliwiającego podłączenie kontrolera do komputera, tabletu lub smartfona, oraz trzech wejść na pedały (jeden ekspresji i dwa przełączniki). Podobnie jak w przypadku innych kontrolerów produkowanych przez firmę KMI, malletSTATION oferuje możliwość rozszerzenia liczby dostępnych złączy za pomocą przystawki KMI MIDI Expander, która dodaje 5-pinowe złącza MIDI IN i OUT, pozwalające wykorzystać kontroler do sterowania np. sprzętowymi syntezatorami, samplerami i modułami brzmieniowymi. Na spodzie kontrolera znajdziemy zaś otwory umożliwiające przytwierdzenie go do statywu.

Kontroler malletSTATION EM1 został wyceniony na $999, co wydaje się być całkiem przystępną ceną (dla porównania – jeden z najpopularniejszych kontrolerów tego typu – MalletKat Pro – kosztuje obecnie ponad $2000). Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Pearl.