Magenta Studio – darmowe narzędzia do tworzenia muzyki z pomocą sztucznej inteligencji

W ubiegłym roku Google powołało do życia projekt Magenta, mający na celu znalezienie muzycznych zastosowań dla sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Jednym z pierwszych efektów tych działań był neuronowy syntezator NSynth Super. Teraz udostępniono kolejne narzędzie stworzone w ramach tego projektu – Magenta Studio.

Magenta Studio to zestaw pięciu narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję w celu generowania lub modyfikowania klipów MIDI. Każde z nich dostępne jest w dwóch wersjach: jako wtyczka dla Max for Live (wymaga Max/MSP 8.0.3+) lub jako samodzielna aplikacja dla systemu macOS (w niedalekiej przyszłości pojawi się również wersja dla Windows).

Pierwsze narzędzie, noszące nazwę Generate, to prosty generator rytmów i melodii, za pomocą którego możemy stworzyć od zera nowy klip MIDI.

O wiele ciekawiej prezentuje się jednak drugie narzędzie – Continue – które może zasugerować nam różne sposoby na rozwinięcie wybranej przez nas melodii lub rytmu.

Interpolate pozwala zaś stworzyć nowy klip stanowiący wypadkową kilku innych wybranych przez nas ścieżek.

Groove to narzędzie pozwalające wykorzystać sztuczną inteligencję do modyfikowania rytmu w klipach MIDI, np. poprzez wprowadzanie w nim różnego rodzaju drobnych opóźnień lub zmianę głośności poszczególnych dźwięków.

Ostatnie z narzędzi, Drumify, potrafi generować nowe klipy MIDI mające stanowić podkład rytmiczny dla wybranych przez nas ścieżek.

Zestaw narzędzi Magenta Studio znajduje się obecnie na etapie otwartych testów wersji beta. Można go pobrać za darmo z oficjalnej strony projektu Magenta.