M-Audio zapowiada nowe klawiatury z serii Oxygen i Keystation

Oxygen25W katalogu produktów firmy M-Audio (będącej obecnie częścią koncernu inMusic Brands) można znaleźć dość pokaźną kolekcję mniej lub bardziej rozbudowanych klawiatur sterujących. Mimo iż żadna z nich nie wyróżnia się niczym specjalnym z tłumu podobnych konstrukcji, to jednak prosty, przejrzysty (czasem wręcz ascetyczny) design i całkiem przystępne ceny sprawiły, że w ciągu ostatnich lat udało im się zdobyć niemałe grono wiernych użytkowników.

W tym miesiącu M-Audio postanowiło powiększyć swoje portfolio aż o siedem nowych modeli klawiatur sterujących. Trzy z nich zasilą szeregi rodziny Oxygen, podczas gdy pozostałe reprezentować będą serię Keystation. Żadna z nich nie wnosi co prawda do tematu niczego, czego nie widzielibyśmy wcześniej w produktach konkurencji, co jednak nie oznacza, że nie warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Oxygen61_hero_web_1200x750[1]Nowe klawiatury z serii Oxygen, oznaczone numerkami 25, 49 i 61, zachowują większość cech swoich poprzedniczek, dodając do nich zestaw ośmiu padów czułych na siłę uderzenia oraz możliwość współpracy z tabletami firmy Apple. Poprawiono też ogólny design kontrolerów, przez co nowa generacja wygląda mniej „zabawkowo”, choć to już oczywiście wyłącznie kwestia gustu. Nowe klawiatury z serii Oxygen będą kosztowały odpowiednio $99, $149 i $199, a do sprzedaży trafią latem tego roku. W zestawie z każdą z nich otrzymamy program Ableton Live Lite, zestaw gotowych mapowań oraz wtyczkowy syntezator SONiVOX Twist.

Keystation88_hero_web_1200x750[1]Nieco większe zmiany zaszły zaś w nowej generacji klawiatur Keystation. Wiele wskazuje bowiem na to, że pełnowymiarowe, półważone klawisze będące do tej pory znakiem rozpoznawczym serii (Keystation 88Es była prawdopodobnie jedną z najtańszych opcji na wyposażenie domowego studia w klawisze tego typu) zostaną w nich zastąpione „zwykłymi” klawiszami typu synth-action. Trzeba przyznać, że jest to nieco dziwne zagranie ze strony M-Audio, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że pozostałe elementy serii nie prezentują się zbyt imponująco. Na powierzchni nowej generacji kontrolerów znajdziemy bowiem jedynie niewielki fader, koła pitch i modulacji, oraz przyciski sekcji transportu i kilka przycisków funkcyjnych. Pozostaje więc mieć nadzieję, że brak wzmianki o półważonych klawiszach w informacji prasowej jest jedynie błędem ze strony działu marketingu M-Audio. Teorie tą zdaje się popierać sugerowana cena, która wynosi odpowiednio $99.99, $169.99 i $219.99 za modele wyposażone w 49, 61 i 88 klawiszy. Uzupełnienie serii stanowić będzie Keystation 32 Mini, czyli kompaktowa klawiatura wyposażona w przyciski zastępujące koła pitch i modulacji. W zestawie z pełnowymiarowymi modelami znajdziemy program Ableton Live Lite i wtyczkę SONiVOX Eighty-Eight Ensemble. Do miniaturowej klawiatury dołączono zaś oprogramowanie Ignite firmy AIR Music Tech. Nowe kontrolery z serii Keystation trafią do sprzedaży latem tego roku.