LUMI – kompaktowa klawiatura sterująca z polifonicznym aftertouch’em

Firma ROLI znana jest przede wszystkim za sprawą klawiatur Seaboard – serii kontrolerów MPE, w których standardowe klawisze zastąpione zostały miękkim, elastycznym tworzywem, pozwalającym płynnie kontrolować parametry brzmienia wirtualnych instrumentów poprzez nacisk i przesuwanie palców po ich powierzchni. Ich najnowszy projekt, klawiatura sterująca LUMI, stawia na nieco bardziej konwencjonalne rozwiązania, oferując jednak przy tym kilka cech wyróżniających ją na tle konkurencji.

LUMI to niewielkich rozmiarów klawiatura sterująca wyposażona w klawisze nieco mniejsze od standardowych (rozmiar DS 5.5, co oznacza, że szerokość oktawy jest tu o ok. 25 mm mniejsza niż w standardowym fortepianie). Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest oczywiście kolorowe podświetlenie, obejmujące całą powierzchnie klawiszy (na rynku dostępnych jest wiele klawiatur z funkcją podświetlenia, jednak chyba żadna z nich nie robi tego w taki sposób – większość po prostu umieszcza diody RGB bezpośrednio nad klawiszami). Element ten służy nie tylko do uatrakcyjnienia wyglądu klawiatury (chociaż to oczywiście kwestia gustu), ale też może zostać wykorzystany, w połączeniu z kompatybilnym oprogramowaniem, np. do zaznaczania skal lub podziału klawiatury na strefy. Firma ROLI przygotowała też swoją własną aplikację do nauki gry na instrumentach klawiszowych, wykorzystującą podświetlenie klawiatury LUMI jako pomoc dydaktyczną.

Kolejną ciekawą cechą, wyróżniającą LUMI na tle innych klawiatur podobnych rozmiarów, jest polifoniczny aftertouch – funkcja, która w połączeniu z obsługującym ją wirtualnym instrumentem lub sprzętowym syntezatorem, pozwala modyfikować brzmienie każdego dźwięku z osobna poprzez silniejsze lub mocniejsze dociskanie klawisza. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość łączenia ze sobą kilku egzemplarzy klawiatury LUMI, wykorzystując w tym celu magnetyczne złącza umieszczone na ich krawędziach. Co więcej, klawiatury te mogą też łączyć się z modularnymi kontrolerami z serii Blocks tego samego producenta. W teorii użytkownik może więc połączyć kilka egzemplarzy LUMI i kontrolerów z serii Blocks w jeden duży kontroler dostosowany do jego potrzeb (choć biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie ceny poszczególnych elementów takiego zestawu nie byłaby to opcja zbyt przyjazna dla portfela).

LUMI znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy na rozpoczęcie produkcji, prowadzonej za pomocą platformy Kickstarter. Ceny kontrolera w przedsprzedaży zaczynają się od 147 GBP za pojedynczy egzemplarz. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do nabywców w październiku 2019 roku. Więcej inormacji na temat kontrolera LUMI znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.