Lumen – kolejny kontroler wzorowany na Hangu

LumenKilka miesięcy temu w serwisie Kickstarter ruszyła zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji Oval – pierwszego kontrolera MIDI wzorowanego na popularnym szwajcarskim instrumencie znanym jako Hang. Urządzenie te nie mogło się jednak zbyt długo cieszyć mianem jedynego kontrolera tego typu. Na horyzoncie pojawił się bowiem właśnie jego pierwszy konkurent – Lumen.

Mimo oczywistych podobieństw w wyglądzie oba projekty różnią się od siebie dość znacznie pod względem technicznym. Przewagą Lumen jest fakt, iż dzięki wbudowanemu modułowi brzmieniowemu (opracowanemu we współpracy z firmą Soniccouture) i głośnikom może on działać nie tylko jako kontroler MIDI, ale też jako samodzielny instrument elektroniczny. Na korzyść Oval przemawiają natomiast panele dotykowe, znajdujące się we wgłębieniach na powierzchni instrumentu, dzięki którym kontroler rozpoznaje nie tylko siłę ale i miejsce uderzenia, co daje użytkownikowi dodatkowy sposób na modulowanie brzmienia. Cechą wspólną obu kontrolerów jest możliwość zmiany wysokości dźwięków przypisanych do poszczególnych padów, a co za tym idzie swobodnego przestrajania ich do skal i tonacji wybranych przez użytkownika, co stanowi ich główną przewagę nad akustycznym pierwowzorem.

W chwili obecnej projekt Lumen znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pomocą platformy Indiegogo i wszystko wskazuje na to, że jego twórcom uda się zebrać potrzebną kwotę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem urządzenie trafi do sprzedaży na początku przyszłego roku. Jego cena wyniesie wtedy $799. Osoby, które zdecydują się zamówić kontroler w przedsprzedaży będą go mogły jednak nabyć nawet o $200 taniej. Więcej informacji na temat projektu Lumen znajdziecie na jego oficjalnej stronie w serwisie Indiegogo.