Loudness Penalty – sprawdź, jak twoja muzyka będzie brzmieć w Spotify i innych serwisach streamingowych

Popularne serwisy streamingowe, takie jak Spotify czy Tidal, automatycznie dostosowują głośność publikowanych w nich utworów do wybranych przez siebie standardów, często wprowadzając przy tym dodatkową kompresję, mogącą wprowadzać niepożądane zmiany w ostatecznym brzmieniu utworu. Loudness Penalty to proste narzędzie pozwalające sprawdzić, jak przygotowana przez nas muzyka będzie brzmieć w poszczególnych serwisach.

Loudness Penalty pokazuje, jakie zmiany w głośności naszego utworu wprowadzą serwisy YouTube, Spotify, Tidal, Pandora i iTunes. Narzędzie to dostępne jest w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to darmowa aplikacja webowa, pozwalające nam przeanalizować gotowe pliki wav lub mp3. Druga to płatna wtyczka, za pomocą której możemy poddać nasz utwór analizie jeszcze na etapie masteringu (bądź nawet miksu), skupiając się na jego poszczególnych fragmentach i wprowadzając na bieżąco ewentualne poprawki na podstawie przedstawionej przez nią informacji.

Twórcy Loudness Penalty zapewniają, że opracowane przez nich metody analizy dają wiarygodne rezultaty, a dostosowywanie głośności utworów do wyników pokazywanych przez ich narzędzie daje lepsze efekty, niż dostosowywanie głośności do optymalnych wartości sugerowanych przez same serwisy. Na chwilę obecną trudno jednak potwierdzić dokładność działania tego narzędzia, dlatego też lepiej traktować pokazywane przez nie informacje jako wskazówki, a nie coś pewnego.

Wtyczka Loudness Penalty dostępna jest w formatach VST, AU i AAX. Można ją nabyć na oficjalnej stronie firmy Meter Plugs, gdzie kosztuje obecnie 29 USD. Darmowa wersja dostępna jest zaś na stronie loudnesspenalty.com.