Logic Pro X 10.5 wprowadza funkcje inspirowane programem Ableton Live

Firma Apple, znana obecnie przede wszystkim z produkcji smartfonów, ma w swojej ofercie także całkiem popularny program typu DAW – Logic Pro X. Wczoraj zaprezentowała ona najnowszą wersję tej aplikacji, oznaczoną numerem 10.5.

Mimo iż Apple reklamuje Logic Pro X 10.5 jako „największą aktualizację od czasów pierwszej edycji”, to jednak w rzeczywistości wprowadzone w niej zmiany nie są aż tak rewolucyjne. Najważniejszą nowością jest bez wątpienia funkcja Live Loops, pozwalająca użytkownikom odtwarzać zapętlone i zsynchronizowane ze sobą klipy audio i MIDI w sposób podobny do programu Ableton Live. Apple testowało już wcześniej takie rozwiązanie w swojej muzycznej aplikacji GarageBand dla systemu iOS, jednak z racji na stosunkowo niewielkie możliwości tamtego programu dodatek ten nie wzbudził wówczas wokół siebie zbyt wiele zamieszania. Logic Pro X jest natomiast programem o wiele bardziej rozbudowanym, więc wprowadzenie w nim takiej funkcji otwiera przed użytkownikami znacznie większe możliwości. Na chwilę obecną wydaje mi się jednak mało prawdopodobne, by skłoniło to użytkowników takich programów jak Ableton Live czy Bitwig Studio do przesiadki na Logica. Osoby, które już korzystają z programu Apple, z pewnością docenią jednak nowe możliwości. Oprócz funkcji Live Loops wersja 10.5 przynosi ze sobą także m.in. nowy sampler, sekwencer krokowy, syntezator perkusyjny i automat perkusyjny, zestaw nowych efektów oraz szereg pomniejszych zmian i usprawnień w interfejsie użytkownika. Usprawniono też opcję zdalnego sterowania programem za pomocą dodatkowej aplikacji Logic Remote dla iOS.

Aplikacja Logic Pro X dostępna jest wyłącznie na komputerach z systemem macOS, a jej obecna cena wynosi 949,99 zł. Przed podjęciem decyzji o zakupie można korzystać z trwającego 90 dni darmowego okresu testowego. Więcej informacji na temat aplikacji Logic Pro X i zmian wprowadzonych w wersji 10.5 znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.