Ableton Live 9.1 – pierwsze informacje

Ableton Live 9 Użytkownicy programu Ableton Live 9, a zwłaszcza Ci którzy posiadają również kontroler Push, mogą już powoli zacierać ręce. Nadchodzi bowiem wersja 9.1, czyli pierwsza poważna aktualizacja od dnia premiery, która przyniesie ze sobą kilka funkcji długo wyczekiwanych przez większość użytkowników. Należy jednak zaznaczyć, że update nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany przez firmę Ableton, a wszystkie informacje pochodzą z jednego z wykładów odbywających się w ramach 20-lecia niemieckiej wytwórni Kompakt.

Pierwszą nowością która z pewnością ucieszy wszystkich użytkowników programu Live 9 jest wsparcie dla dwóch monitorów. Oprócz oczywistego podziału jakim jest Session View na jednym i Arrangement View na drugim ekranie, będziemy też mogli spożytkować nasz dodatkowy monitor np. na pełnoekranowy Piano Roll. Nikomu chyba nie trzeba mówić, jak wielkim ułatwieniem jest ta funkcja, której użytkownicy domagali się już od dobrych kilku lat (swoją drogą, wsparcie dla dwóch monitorów miało być również jedną z przewag programu Bitwig Studio).

Drugą nowością jest nowy algorytm renderowania audio, który zmniejsza utratę jakości przy downsamplingu w trakcie eksportowania utworu w programie Live 9. Oznacza to, że jeśli poszczególne elementy naszego projektu mają wyższą częstotliwość próbkowania niż tworzony przez nas eksportowany plik, straty jakościowe będą mniejsze niż miało to miejsce w przypadku poprzednich edycji.

Ostatnią nowością jest poszerzenie funkcjonalności kontrolera Ableton Push. Dodane zostaną do niego funkcje melodycznego sekwencera krokowego (kolejna rzecz na którą czekało wielu użytkowników) oraz krokowego sekwencera automatyzacji. Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie zostaną one rozwiązane, ale z pewnością okażą się ciekawym dodatkiem w bogatym wachlarzu funkcji kontrolera Push.

Podsumowując, aktualizacja do wersji 9.1 przynosi kilka długo wyczekiwanych funkcji. Niestety, firma Ableton nie ogłosiła jeszcze jej oficjalnej daty premiery. Może się więc okazać, że wprowadzone zmiany nie ograniczą się do wyżej wymienionych nowości. Pozostaje więc czekać cierpliwie na dzień, kiedy to będzie można spokojnie pobrać ją (oczywiście za darmo) i przetestować samodzielnie.