LinnStrument otrzymał pierwszą poważną aktualizację firmware

linnstrumentLinnStrument, czyli najnowsze dzieło twórcy kultowej serii MPC, to bez wątpienia jeden z najciekawszych kontrolerów które trafiły na rynek w zeszłym roku. Kilka dni temu doczekał się on pierwszej poważnej aktualizacji, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę, nawet jeśli nie posiadacie tego urządzenia.

Nowe firmware kontrolera, oznaczone numerem 1.2, wprowadza bowiem wsparcie dla specyfikacji MPE (MIDI specification for Multidimensional Polyphonic Expression), czyli zestawu zasad wykorzystania obecnie istniejącego standardu MIDI do obsługi nowego typu kontrolerów określanych przez ich twórców mianem PMC (Polyphonic Multidimentional Controllers). MPE określa między innymi sposób przypisywania pojedynczych komunikatów Note On do oddzielnych kanałów MIDI oraz przypisywania komunikatów CC do ruchów palca w trzech wymiarach (tzn. pionowy, poziomy i nacisk). Wprowadzenie takiej specyfikacji wydaje się być korzystne z dwóch powodów. Po pierwsze: pomoże ona developerom w tworzeniu oprogramowania i wtyczek w pełni wykorzystujących możliwości nowoczesnych kontrolerów PMC. Po drugie: nadal będzie ono oparte na standardzie MIDI, dzięki czemu nowe kontrolery tworzone z myślą o współpracy z tą specyfikacją mimo wszystko zachowają wsteczną kompatybilność z większością urządzeń i programów z ostatnich 30 lat. Oprócz Rogera Linna udział w tworzeniu projektu wzięli również przedstawiciele firm Moog Music, ROLI, Apple, Bitwig, Haken Audio, Eigenlabs, Keith McMillen Instruments i Madrona Labs. Poniższe nagranie przedstawia przykład zastosowania kontrolera LinnStrument do obsługi oprogramowania Bitwig Studio z wykorzystaniem specyfikacji MPE.

Oprócz wsparcia dla specyfikacji MPE nowa aktualizacja wprowadza również wiele mniejszych zmian i usprawnień, wśród których znajdziemy między innymi nowy tryb działania User Mode, w którym kontroler wysyła tylko podstawowe komunikaty, co ma ułatwić użytkownikom tworzenie własnych współpracujących z nim aplikacji. Pełną listę nowości wprowadzonych w aktualizacji 1.2 znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.