Linnstrument – dwie nowe prezentacje

linnstrumentW październiku minie rok od dnia, w którym pierwsze egzemplarze kontrolera Linnstrument trafiły do szczęśliwych nabywców. Od tamtego czasu jego twórcy dość aktywnie pracowali nad tym, by nieustannie rozwijać funkcjonalność swojego produktu.

Jednym z najciekawszych pomysłów powstałych podczas prac nad Linnstrumentem był MPE (MIDI specification for Multidimensional Polyphonic Expression) – zestaw wytycznych dla twórców wirtualnych instrumentów i modułów brzmieniowych mających oferować pełne wsparcie dla tak zwanych PMC (Polyphonic Multidimensional Controllers), czyli nowej generacji kontrolerów MIDI charakteryzujących się możliwością kontrolowania wielu parametrów każdego dźwięku z osobna, do których zalicza się między innymi Linnstrument, Haken Continuum czy Madrona Soundplane. Kilka dni temu Roger Linn opublikował w sieci nagranie prezentujące jak Linnstrument radzi sobie z Aalto, wirtualnym instrumentem zaprojektowanym z myślą o współpracy z ostatnim spośród wspomnianych urządzeń, którego twórcy jako jedni z pierwszych zdecydowali się dostosować swój produkt do standardów MPE.

Tego samego dnia w sieci pojawiło się również nagranie autorstwa Geerta Bevina, tym razem pokazujące działanie kontrolera w połączeniu ze sprzętowym syntezatorem modularnym.

Powyższy materiał został szybko uzupełniony przez krótki opis wykorzystanego w nim setupu.

Trzeba przyznać, że chociaż nic nie wskazuje na to, by Linnstrument miał szansę na powtórzenie sukcesu najsłynniejszego pomysłu Rogera Linna – serii MPC – to jednak projekt ten nieustannie rozwija się w naprawdę obiecującym kierunku. Pozostaje więc jedynie mieć nadzieję na to, że podobnie jak miało to miejsce w przypadku wspomnianych wcześniej samplerów, za jakiś czas doczekamy się również łatwiej dostępnych i bardziej przystępnych cenowo wersji tego urządzenia.