Lekko i Wolno – dwie pomysłowe biblioteki brzmieniowe dla samplera Kontakt

Polska firma Felt Instruments wypuściła niedawno na rynek swoje pierwsze dwie biblioteki dla samplera Kontakt, o swojskich ale jednocześnie dość enigmatycznych nazwach Lekko i Wolno. Jedna z nich dostępna jest do pobrania za darmo, lecz wymaga posiadania pełnej wersji wspomnianego samplera.

Lekko oferuje samplowane dźwięki akustycznego pianina, na którym grano możliwie jak najciszej, zarejestrowane za pomocą ręcznie składanych mikrofonów i przedwzmacniaczy. Oprócz „czystych” dźwięków instrumentu, znajdziemy w niej też próbki poddane obróbce za pomocą różnych dodatkowych sprzętowych narzędzi, w tym m.in. nagrane na taśmę a następnie odtwarzane w spowolnieniu. Wszystko to sprawia, że Lekko oferuje dość specyficzną paletę brzmień, pełnych różnego rodzaju niedoskonałości nadających im unikatowego charakteru. Biblioteka dostępna jest do kupienia na oficjalnej stronie Felt Instruments, gdzie kosztuje 39 GBP + Vat (łącznie wychodzi około 235 zł). Warto mieć jednak na uwadze, że wymaga ona posiadania pełnej wersji samplera Kontakt (5.8.1 lub wyższej). Niestety, nie współpracuje z darmowym Kontakt Player. Lekko wymaga też zainstalowania dodatkowej aplikacji – Pulse – odpowiedzialnej za pobranie i autoryzację produktu.

Wolno to w pewnym sensie darmowa wersja demonstracyjna biblioteki Lekko, dająca dostęp jedynie do wspomnianych wcześniej spowolnionych dźwięków nagranych na taśmę. Biblioteka ta dostępna jest do pobrania za darmo, jednak podobnie jak Lekko wymaga aplikacji Pulse oraz pełnej wersji samplera Kontakt. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Felt Instruments.