Novation prezentuje Launchsync – przydatne narzędzie dla użytkowników Ableton Live

LaunchsyncOsoby korzystające z programu Ableton Live w połączeniu z kilkoma kontrolerami MIDI wiedzą dobrze o tym, że czynność ta wymaga odrobiny wprawy, koncentracji i umiejętności planowania. W przeciwnym wypadku łatwo jest się pogubić w gąszczu padów, przycisków i potencjometrów, zwłaszcza jeśli pracujemy z naprawdę rozbudowanym projektem. Launchsync, czyli narzędzie będące efektem współpracy firm Novation i Isotonik, nie rozwiązuje wprawdzie wszystkich problemów, lecz oferuje kilka kluczowych usprawnień, które z pewnością przypadną do gustu większości użytkowników.

Podstawowym zadaniem Launchsync jest synchronizacja nawigacji w kontrolerach z serii Launch (jednak współpracuje on też z produktami innych firm). Mówiąc prościej: narzędzie te sprawia, że charakterystyczne kolorowe prostokąty symbolizujące obszar działania poszczególnych kontrolerów w trybie Session View poruszają się razem, według ustalonych przez nas zasad. Bez problemu możemy więc sprawić, że np. fadery Launchcontrol XL zawsze odpowiadać będą ścieżkom kontrolowanym aktualnie przez Launchpad. Efekt jest taki, że zamiast „pilnować” każdego z kontrolerów z osobna, możemy skupić się na jednym, głównym sprzęcie, co znacznie ułatwia kontrolowanie projektów (zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć ciągłego zerkania w ekran komputera).

Launchsync dostępny jest do pobrania za darmo z oficjalnej strony producenta, jednak do poprawnego działania wymaga on rozszerzenia Max for Live. Lista kompatybilnych kontrolerów prezentuje się zaś następująco: Ableton Push, AKAI APC40, Xone K2, Launchpad, Launchpad S, LaunchControl, LaunchControl XL, LaunchKey MINI, LaunchKey 49, Base, Base II