Launchpad X i Launchpad Mini Mk3 – Novation prezentuje dwa nowe kontrolery z okazji 10 urodzin oryginalnego Launchpada

Oryginalny Launchpad, wypuszczony na rynek w 2009 roku, był swego czasu najpopularniejszym kontrolerem dla programu Ableton Live. Z okazji obchodzonej w tym roku dziesiątej rocznicy premiery tego urządzenia firma Novation postanowiła przygotować jego nową, specjalną edycję, noszącą nazwę Launchpad X.

Launchpad X podobnie jak wszystkie poprzednie modele z tej serii oferuje użytkownikowi siatkę 64 padów oraz dwa rzędy przycisków funkcyjnych. Podobnie jak w modelu Pro z 2015 roku, pady mają podświetlenie RGB i są czułe na siłę uderzenia i nacisku (producent twierdzi przy tym, że zostały one znacznie usprawnione w stosunku do poprzedników). Nowa wersja oferuje wszystkie funkcje znane z oryginału, dodając kilka nowych funkcji, w tym m.in. tryb skali znany z Launchpada Pro, obsługę funkcji Capture MIDI wprowadzonej w ostatniej wersji programu Ableton Live oraz cztery dodatkowe tryby działania, w których można samodzielnie dostosować działanie kontrolera do własnych preferencji za pomocą webowego edytora Novation Components. Niewielkim zmianom uległ też design kontrolera – okrągłe przyciski funkcyjne zastąpiono kwadratowymi, obudowa stała się bardziej kanciasta zaś całość wyraźnie „odchudzono”, dzięki czemu kontroler stanie się nieco łatwiejszy w transporcie.

Oprócz Launchpada X firma Novation zaprezentowała dziś także trzecią generację Launchpada Mini. Na pierwszy rzut oka kontroler ten wygląda po prostu jak pomniejszona wersja X, jednak w rzeczywistości różni się od niego nie tylko rozmiarem, ale też funkcjonalnością. Launchpad Mini Mk3 nie posiada padów czułych na siłę uderzenia i nacisku, nie obsługuje funkcji Capture MIDI i nie może obsługiwać miksera w programie Ableton Live (użytkownik powinien jednak móc zmapować tą funkcję samodzielnie).

Kontrolery Launchpad X i Launchpad Mini Mk3 zostały wycenione odpowiednio na 200 i 110 USD. W zestawie z każdym z nich otrzymamy też program Ableton Live Lite, dwumiesięczną subskrypcję w usłudze Splice Sounds, dostęp do usługi Sound Collective oraz pakiet wirtualnych instrumentów i efektów od takich firma jak AAS, Klevgrand i Softube. Więcej informacji na temat nowych kontrolerów znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Novation.