Novation prezentuje Launchpad Pro (Wreszcie!)

Novation Launchpad ProPierwszy Launchpad cieszył się swego czasu tytułem najbardziej rozpoznawalnego kontrolera MIDI na świecie. Prostota działania w połączeniu z ogromną uniwersalnością i stosunkowo niską ceną sprawiły bowiem, że był to najczęstszy wybór wśród muzyków, którzy chcieli sprawdzić „o co tyle szumu z tym całym wciskaniem przycisków?”. Kilku z nich zdobyło później z jego pomocą swoje pięć minut sławy w serwisie Youtube, co znacznie pomogło w promocji wspomnianego urządzenia. Niestety, ogromna popularność Launchpada skończyła się równie szybko jak się zaczęła, w momencie w którym na rynku pojawili się nieco drożsi, lecz znacznie bardziej zaawansowani technologicznie konkurenci. 

Kilka godzin temu okazało się jednak, że wbrew powszechnej opinii firma Novation nie pogrzebała jeszcze ostatecznie marki Launchpad. Dowodem na to jest zaprezentowana dziś oficjalnie wersja PRO wspomnianego kontrolera, która przynosi ze sobą praktycznie wszystkie usprawnienia, których domagali się użytkownicy w ciągu kilku ostatnich lat.

Launchpad ProNajważniejszą zmianą są oczywiście same pady, które zyskały nie tylko czułość na siłę uderzenia (prawdopodobnie najbardziej wyczekiwana funkcja wśród osób chcących wykorzystywać Launchpad w roli instrumentu muzycznego) ale też kolorowe podświetlenie RGB. Kolejną ważną nowością są trzy nowe tryby działania. Note Mode pozwoli nam wykorzystywać siatkę 64 padów do obsługi wirtualnych instrumentów w sposób przypominający Ableton Push lub skrypt Launchpad95, natomiast Device Mode wykorzysta je do modyfikacji parametrów poszczególnych wtyczek. Ostatni z nowych trybów, Standalone Mode, przystosowany jest zaś do współpracy z zewnętrznymi urządzeniami bez pomocy ze strony komputera. Launchpad Pro wyposażony zostanie bowiem w złącza MIDI IN i MIDI OUT korzystające ze specjalnych przejściówek.

Launchpad Pro

Równie ważną nowością jest szesnaście dodatkowych, okrągłych przycisków zapewniających jeszcze pełniejszą obsługę programu Ableton Live. Dolny rząd służy do obsługi sekcji miksera, natomiast lewa kolumna pozwala między innymi nagrywać klipy, kasować je, duplikować i kwantyzować. Warto też dodać, że Launchpad Pro będzie urządzeniem typu MIDI Class Compliant, co oznacza, że będzie on bez problemu współpracować z systemami Windows, OS X, iOS oraz Linux. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich modeli kontroler ten sprzedawany będzie w zestawie z programem Ableton Live Lite, wirtualnymi instrumentami Bass Station i V-Station oraz pakietem sampli od firmy Loopmasters.

Dokładna data premiery kontrolera Launchpad Pro nie jest jeszcze niestety znana, jednak wszystko wskazuje na to, że zobaczymy go w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Przewidywana cena wynosi zaś $299.99. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.