Novation Launchpad Pro – oficjalna prezentacja

Novation Launchpad ProW zeszłym tygodniu firma Novation zaprezentowała światu długo wyczekiwanego następcę kontrolera Launchpad. Nowe wcielenie przyniosło ze sobą wiele funkcji o które prosili użytkownicy poprzednich modeli serii. Niestety, pierwsze zapowiedzi nie zdradzały zbyt wielu szczegółów na temat sposobu ich działania. Na szczęście na kanale firmy Novation w serwisie Youtube pojawiła się obszerna, trwająca niemal 20 minut prezentacja, objaśniająca dokładnie poszczególne funkcje kontrolera.

Trzeba przyznać, że nowe dzieło firmy Novation zapowiada się naprawdę obiecująco. Okazuje się bowiem, że Launchpad Pro to nie tylko kolorowe, czułe na siłę uderzenia pady, ale też cała gama drobnych usprawnień, które składają się na znaczne zwiększenie funkcjonalności całego urządzenia. Nowa, bardziej rozbudowana sekcja miksera w połączeniu z funkcją „Glide” sprawia, że najmniej użyteczny tryb działania z oryginalnego Launchpada w końcu nabiera jakiegoś sensu, a ciekawy tryb Standalone znacznie zwiększa wszechstronność urządzenia, którego poprzednie wcielenie znane było jako jeden z najbardziej wszechstronnych kontrolerów MIDI USB. Niepokój budzi jedynie prezentacja trybu Note Mode, który wydaje się być ograniczony do skali chromatycznej, co byłoby dość radykalnym krokiem wstecz w stosunku do tego co oferuje konkurencja. Oczywiście można spokojnie założyć, że ewentualny brak funkcji skali zostanie dość szybko uzupełniony przez społeczność fanów (patrz – Launchpad95) jednak nie da się ukryć, że jego brak w podstawowej wersji Launchpada Pro byłby sporym minusem.

Dokładna data premiery kontrolera Launchpad Pro nie jest jeszcze niestety znana, jednak wszystko wskazuje na to, że zobaczymy go w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Przewidywana cena wynosi zaś $299.99. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.