Launchpad Pro i otwarte Firmware

Novation Launchpad ProJedną z najważniejszych cech, które zadecydowały o sukcesie kontrolera Launchpad (obok niskiej ceny i prostoty obsługi) była jego wszechstronność. Siatka 64 padów stanowiła dla użytkowników narzędzie które można było wykorzystywać według własnych potrzeb i upodobań, a jedyne ograniczenie stanowiła własna pomysłowość. Wszystko wskazuje na to, że firmie Novation bardzo zależy na tym, by Launchpad Pro nie tylko postrzegany był w podobny sposób, ale też oferował pod tym względem jeszcze większe możliwości.

Podczas tegorocznych targów DanceFair w Holandii twórcy Launchpada ogłosili oficjalnie, że wersja Pro będzie posiadać otwarte Firmware, dzięki czemu osoby chcące zmodyfikować sposób działania swojego kontrolera będą miały znacznie ułatwione zadanie. Fakt ten jest o tyle ważny, iż najnowsza wersja urządzenia będzie posiadała również opcję działania bez pomocy komputera, co z jednej strony otwiera przed użytkownikami szerokie spektrum nowych możliwości, z drugiej zaś rodzi zapotrzebowanie na nowe sposoby modyfikacji działania kontrolera (popularne metody, takie jak tworzenie skryptów czy korzystanie z M4L opierają się w końcu na współpracy Launchpad – Komputer). Pełen dostęp do oprogramowania zarządzającego pracą kontrolera „od środka” znacznie ułatwi więc pracę osobom, chcącym zmodyfikować jego działanie w trybie Standalone. Warto bowiem pamiętać o tym, że produkty z serii Launchpad mogą pochwalić się ogromną społecznością użytkowników wprost prześcigających się w wymyślaniu nowych, alternatywnych sposobów na wykorzystanie swoich kontrolerów.

Dokładna data premiery kontrolera Launchpad Pro nie jest jeszcze niestety znana, jednak wszystko wskazuje na to, że zobaczymy go w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Przewidywana cena wynosi zaś $299.99. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.