Pierwszy kontroler z serii Launchpad trafił do sprzedaży w 2009 roku. Od tamtego czasu firma Novation wypuściła na rynek sześć różnych modeli tego urządzenia, z czego obecnie w sprzedaży dostępne są trzy: Pro, Mk2 i Mini Mk2. Jako iż wszystkie wyglądają dość podobnie i oferują zbliżony zestaw podstawowych funkcji, osoby planujące zakup mogą mieć problem z wyborem modelu, który najlepiej spełni ich oczekiwania. To właśnie z myślą o nich powstał poniższy artykuł, w którym znajdziecie krótkie porównanie wszystkich aktualnie dostępnych Launchpadów.
Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisu mocnych i słabych stron każdego z trzech dostępnych obecnie modeli, zatrzymajmy się na chwilę przy cechach wspólnych dla każdego z nich. Podstawowym zadaniem wszystkich opisywanych tu kontrolerów jest obsługa programu Ableton Live (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich w połączeniu z innymi aplikacjami). Głównym elementem każdego z nich jest siatka 64 przycisków (modele MK2 i Mini Mk2) lub padów (model Pro), za pomocą której możemy m.in. odpalać klipy w trybie Session View, sterować wirtualnymi instrumentami i efektami oraz obsługiwać sekcję miksera. Większość przycisków funkcyjnych, takich jak przyciski nawigacji, wyboru trybu działania czy odpalania scen, działa identycznie we wszystkich modelach. Listę podobieństw zamykają dodatki, które otrzymujemy wraz z kontrolerem. Wszystkie trzy urządzenia sprzedawane są w zestawie z programem Ableton Live Lite, pakietem 1 GB sampli od firmy Loopmasters oraz wirtualnymi instrumentami: Bass Station (wszystkie trzy modele) oraz V Station (tylko Pro i Mk2).
Launchpad Pro
Launchpad Pro to największy i najbardziej zaawansowany z dostępnych obecnie modeli Launchpada. Na tle pozostałych kontrolerów z tej serii wyróżniają go trzy główne cechy. Po pierwsze: jest to pierwszy i jak na razie jedyny Launchpad wyposażony w pady zdolne rozpoznawać siłę uderzenia i nacisku. Element ten jest ważny zwłaszcza dla osób chcących sterować za pomocą kontrolera wirtualnymi instrumentami, gdyż pozwala on w naturalny sposób kontrolować głośność poszczególnych dźwięków (silniejsze uderzenie = głośniejszy dźwięk, słabsze uderzenie = cichszy dźwięk), a co za tym idzie – dynamikę granej przez nas partii. Po drugie: posiada on dwa dodatkowe zestawy przycisków funkcyjnych, których nie znajdziemy w pozostałych modelach. Pierwszy z nich pozwala na obsługę kilku dodatkowych funkcji programu Ableton Live, takich jak usuwanie i kopiowanie klipów, kwantyzacja czy cofanie ostatniej wykonanej czynności. Drugi daje szybki i łatwy dostęp do różnych funkcji związanych z obsługą sekcji miksera. Przyciski te nie są może czymś niezbędnym do szczęścia (rzekłbym nawet, że zdecydowana większość użytkowników poradziłaby sobie bez nich), jednak bez dwóch zdań czynią one obsługę programu Ableton Live wygodniejszą i szybszą. Po trzecie: jest to pierwszy i jak na razie jedyny model Launchpada mogący działać bez podłączenia do komputera, co otwiera przed użytkownikiem szereg nowych możliwości, takich jak chociażby sterowanie sprzętowymi syntezatorami czy modułami brzmieniowymi. Model ten jest więc świetną propozycją dla osób chcących połączyć możliwości nowoczesnych kontrolerów ze „starą szkołą” tworzenia muzyki elektronicznej.
Niestety, wszystkie powyższe zalety przekładają się na cenę znacznie przewyższającą pozostałe modele. Launchpad Pro kosztuje w większości polskich sklepów około 1290 zł, przez co trudno już zaliczyć go do niższej czy nawet średniej półki cenowej, jak miało to miejsce w przypadku jego poprzedników. Dla osób, które rzeczywiście potrzebują opisanych powyżej funkcji, a zwłaszcza padów czułych na siłę uderzenia, taki wydatek ma sens. W przeciwnym wypadku warto jednak rozważyć również pozostałe dwa modele, które wprawdzie nie dorównują wersji Pro funkcjonalnością, ale są znacznie tańsze.
Launchpad Mk2
Z wszystkich dostępnych obecnie w sprzedaży modeli Launchpada, wersja Mk2 najbardziej przypomina wypuszczony w 2009 roku oryginał, od którego różni się jedynie podświetleniem RGB oraz kolorystyką obudowy. Mimo iż kontroler ten nie może pochwalić się tak głęboką integracją z Live’m jak wersja Pro, to jednak nadal świetnie sprawdza się w jednym zadaniu – odpalaniu klipów w trybie Session View. Jeśli więc zależy wam tylko na tej funkcji, a wszystkie pozostałe traktujecie jak dodatki, MK2 może okazać się sensowniejszym wyborem niż Pro. Jest on bowiem znacznie tańszy i, pomimo zachowania takiego samego rozmiaru głównej siatki przycisków, bardziej kompaktowy.
Drugą grupą, dla której model Mk2 może okazać się naprawdę świetnym rozwiązaniem, są osoby korzystające z innych programów niż Live, potrzebujące dużej liczby przycisków do samodzielnego zmapowania. Do tego grona zaliczają się np. VJ-e, mogący wykorzystać Launchpada Mk2 do odpalania klipów wideo w takich programach jak Resolume Avenue czy Remixvideo. Jest to również świetne rozwiązanie dla DJ-ów, którzy mogą za jego pomocą obsługiwać takie funkcje swoich ulubionych programów jak punkty Cue, sampler, Loop, Loop/Roll czy Remix Decks. W obu wspomnianych przypadkach dodatkowe funkcje znajdujące się na wyposażeniu Pro nie mają większego znaczenia, dlatego też Mk2 w zupełności wystarczy.
Kontroler Launchpad MK2 może stanowić też dobre rozwiązanie dla osób chcących tworzyć i wykonywać na żywo mashupy, remixy i covery w podobny sposób w jaki robią to tacy artyści jak Nev, M4Sonic, Zambuseta, Carl Rag czy R!ot – czyli poprzez cięcie gotowych nagrań na krótkie fragmenty i przypisywanie ich do poszczególnych przycisków, a następnie „wystukiwanie” za ich pomocą nowej kompozycji. W takim wypadku brak funkcji rozpoznawania siły nacisku nie jest problemem, gdyż wszystkie fragmenty i tak z założenia mają grać ze z góry ustaloną głośnością.
Launchpad Mini Mk2
Technicznie rzecz biorąc Launchpad Mini Mk2 od Launchpada Mk2 różni się tylko dwiema cechami: rozmiarem i liczbą dostępnych kolorów podświetlenia (3 zamiast 64,000). Pod względem dostępnych funkcji i trybów działania oba urządzenia są identyczne, dlatego też teoretycznie wszystko co napisałem wyżej o modelu Mk2 mogłoby się też tyczyć Mini Mk2. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno mniejszy rozmiar (a co za tym idzie – mniejsze przyciski) jak i brak podświetlenia RGB (które umożliwia m.in. podświetlenie przycisków kolorami przypisanych do nich klipów) odbijają się negatywnie na wygodzie korzystania z kontrolera. Podejrzewam wprawdzie, że dużą rolę odgrywa tu przyzwyczajenie, i po spędzeniu dłuższego czasu z tym modelem rozmiar przycisków przestaje tak bardzo doskwierać, jednak mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że kupując Mini Mk2 decydujemy się w tej kwestii na pewien kompromis.
Jak nietrudno zgadnąć kontroler ten powinien przypaść do gustu osobom, dla których priorytetem jest oszczędność miejsca. Do tej grupy zaliczają się np. producenci muzyczni, Live-Act’owcy i DJ-e korzystający na co dzień z bardzo rozbudowanych setupów, którzy chcieliby dodać do nich siatkę 64 przycisków lecz nie są w stanie „zmieścić” pełnowymiarowego Launchpada. Mini Mk2 wydaje się też być dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących, gdyż dzięki jego niewielkim gabarytom łatwiej jest wygospodarować na niego miejsce w plecaku (chociaż nie oszukujmy się – Launchpad Mk2 i Pro również nie należą do największych kontrolerów). Stosunkowo niska cena (ok. 399 zł w większości polskich sklepów) czyni też z niego ciekawą propozycję dla osób traktujących tworzenie muzyki elektronicznej i wykonywanie jej na żywo czysto hobbystycznie, które zwykle nie chcą wydawać na tego typu urządzenia dużych sum pieniędzy.
Podsumowanie
Mimo iż wszystkie trzy dostępne obecnie modele Launchpada dzielą ze sobą wiele cech wspólnych, to jednak każdy z nich skierowany jest do nieco innej grupy odbiorców. Launchpadem Pro powinny zainteresować się przede wszystkim do osoby poszukujące kontrolera do obsługi wirtualnych instrumentów lub sprzętowych syntezatorów. Launchpad Mk2 powinien zadowolić tych, dla których priorytetem jest odpalanie klipów w programie Ableton Live. Launchpad Mini Mk2 skierowany jest zaś głównie do osób, którym zależy na jak największej oszczędności miejsca i/lub pieniędzy. Więcej informacji na temat poszczególnych modeli znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Novation.