LaunchPad Player – wtyczka zwiększająca możliwości Launchpada Pro

Novation Launchpad ProJedną z cech, które zadecydowały o sukcesie pierwszego Launchpada, była prężnie działająca społeczność użytkowników, którzy poświęcali swój czas na wymyślanie coraz ciekawszych sposobów na zwiększanie możliwości tego urządzenia. Twórcy modelu Pro postanowili więc zadbać o to, by nie tylko dorównywał on pod tym względem swojemu poprzednikowi, ale też go przewyższał.

Launchpad Pro już od samego początku reklamowany był więc jako urządzenie tworzone w duchu open-source, a firma Novation zachęcała wszystkich do eksperymentowania z firmware’m swojego nowego produktu. Jednym z pierwszych efektów tych działań jest LaunchPad Player (nazwa nie jest jeszcze ostateczna) – wtyczka mająca na celu zwiększenie możliwości wspomnianego kontrolera.

Funkcją na której aktualnie postanowił skupić się twórca rozszerzenia jest tryb Note Mode, który w swojej standardowej postaci nieco odbiega funkcjonalnością od tego, co proponuje konkurencja. W odróżnieniu od domyślnego trybu działania Launchpada Pro, który daje nam stały dostęp do dwunastu dźwięków skali chromatycznej, LaunchPad Player oferuje możliwość ograniczenia zakresu dźwięków do skali wybranej przez użytkownika w podobny sposób w jaki robi to np. Ableton Push. Launchpad Player zaprojektowano tak, by mógł działać jako wtyczka w programie Ableton Live, jednak widać wyraźnie, że ambicją autora jest przekształcenie go w samodzielny program obsługiwany w całości za pomocą Launchpada i mogący stanowić tańszą i lżejszą alternatywą dla Live’a. Wśród funkcji dostępnych w aktualnej wersji aplikacji znajdziemy więc również między innymi możliwość działania jako host VST oraz prosty system odpalania klipów.

Launchpad Player znajduje się obecnie na etapie testów wersji Beta, na które można się zapisać tutaj. Premierę finalnej wersji wtyczki zaplanowano na grudzień tego roku. Nie wiadomo jednak jeszcze ile będzie ona kosztować.