KRETS – darmowe narzędzie do tworzenia własnych wirtualnych instrumentów i efektów

Jedna z ostatnich dużych aktualizacji programu Bitwig Studio wprowadziła do niego ciekawe narzędzie o nazwie Grid, pozwalające użytkownikom tworzyć własne wirtualne instrumenty i efekty z gotowych modułów. Projekt KRETS firmy Klevgrand może dodać podobną funkcjonalność do każdego programu DAW obsługującego wtyczki VST lub AU. Obecnie znajduje się on na etapie otwartych testów, w ramach których każda zainteresowana osoba może korzystać z niego za darmo.

Na chwilę obecną KRETS oferuje użytkownikom ponad 70 modułów, z których mogą oni tworzyć własne projekty. Oprócz najbardziej podstawowych elementów, takich jak oscylator, filtry, gain, delay czy generator szumów, znajdziemy tu też moduły reprezentujące różne funkcje i równania matematyczne. Wykorzystując je użytkownicy mogą tworzyć własne algorytmy działania poszczególnych elementów instrumentu bądź efektu, co daje ogromne możliwości, jednak wymaga pewnej wiedzy na temat sposobu działania tego typu narzędzi.

KRETS znajduje się obecnie na etapie otwartych testów, w których może wziąć udział każdy, kto założy darmowe konto na oficjalnej stronie firmy Klevgrand. Witryna ta oferuje też pełną dokumentację projektu wraz z opisem wszystkich aktualnie dostępnych modułów. Niestety, jak na razie nie wiadomo, czy po zakończeniu otwartych testów KRETS pozostanie dostępny za darmo, czy też zostanie wydany jako płatny program.