Korg zapowiada nowe kontrolery z serii nano

korg nano studioSeria Korg nano, w skład której do niedawna wchodziło sześć kontrolerów (nanoKeys, nanoPads, nanoKontrol oraz ich drugie generacje) zyskała sobie dużą popularność dzięki kompaktowym rozmiarom i śmiesznie niskiej cenie. W tym roku firma Korg postanowiła jednak nieco odmienić oblicze tej rodziny produktów, czego efektem są dwa nowe modele: nanoKey Studio i nanoKontrol Studio.

Oba urządzenia wyróżniają się bowiem na tle swoich poprzedników zarówno rozmiarami jak i poziomem rozbudowania. Pierwsze z nich, nanoKey Studio, zostało wyposażone w dwuoktawową klawiaturę czułą na siłę uderzenia, dotykowy panel XY, osiem podświetlanych padów, tyle samo potencjometrów obrotowych oraz zestaw przycisków funkcyjnych. Pamięć kontrolera pomieści w sobie osiem banków ustawień. nanoKontrol Studio zaoferuje nam natomiast dostęp do ośmiu dużych (w porównaniu do swoich poprzedników) suwaków, takiej samej ilości pokręteł, 32 programowalnych przycisków, sekcji transportu, zestawu przycisków funkcyjnych oraz sporego koła jog. W pamięci urządzenia będzie można zapisać pięć banków ustawień. Cechą wspólną obu urządzeń będzie możliwość łączenia się z komputerem zarówno za pośrednictwem kabla jak i bezprzewodowo — korzystając z technologii Bluetooth. W tym drugim przypadku za zasilanie urządzenia odpowiadać będą dwie baterie AAA.

Niestety, zwiększenie rozmiarów i dodanie nowych funkcji i elementów przełożyło się również na wzrost ceny, która wyniesie najprawdopodobniej 129.60 funtów szterlingów (około 760 zł – ponad trzykrotnie więcej, niż trzeba zapłacić obecnie za starsze modele z tej serii). W zestawie z kontrolerami otrzymamy również dość pokaźny pakiet oprogramowania, zarówno stworzonego przez Korg jak i pochodzącego od innych firm. W jego skład wejdą między innymi trzy mobilne aplikacje na iOS, trzy wirtualne instrumenty od firmy Applied Acoustic Systems oraz Reason Limited – okrojona wersja popularnego programu typu DAW. nanoKey Studio i nanoKontrol Studio trafią do sprzedaży w kwietniu tego roku. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Korg.