Komplete Start – darmowy pakiet wtyczek od Native Instruments

Na początku roku firma Native Instruments zapowiedziała nową darmową edycję pakietu wtyczek Komplete (a także kilka innych aplikacji i urządzeń), noszącą nazwę Komplete Start. Teraz zestaw ten został wreszcie udostępniony do pobrania.

W skład pakietu Komplete Start wchodzi sześć wirtualnych syntezatorów, dziewięć samplowanych instrumentów, dwa efekty, około 1500 sampli i pętli oraz darmowe wersje wtyczek Kontakt i Reaktor. Większość z tych produktów była już wcześniej dostępna za darmo, choć niektóre tylko przez krótki czas (np. w ramach świątecznych promocji), dlatego też osoby korzystające od dawna z produktów firmy Native Instruments prawdopodobnie posiadają je już w swojej kolekcji. Mimo to pakiet Komplete Start stanowi bez wątpienia propozycję wartą uwagi, zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tworzeniem muzyki, które nie posiadają jeszcze bogatej kolekcji różnego rodzaju narzędzi.

Poniższe nagranie pokazuje w praktyce możliwości całego pakietu. Andrew Huang nagrywa w nim kompletny utwór wykorzystując instrumenty, efekty i sample wchodzące w skład Komplete Start. Stworzona przez niego piosenka jest też przy okazji tematem konkursu na remix zorganizowanego przez Native Instruments z okazji premiery darmowej edycji pakietu Komplete, w którym można wygrać zestawy sprzętu i oprogramowania tej firmy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 marca, a więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.

Pakiet Komplete Start dostępny jest do pobrania za darmo z oficjalnej strony internetowej Native Instruments. Wymaga on jednak założenia tam konta i pobrania darmowej aplikacji Native Access, służącej do zarządzania posiadanymi produktami tej firmy.